irtoaako oleskeluluvan jatko nopeammin

mietinpä tässä vaan että kuinka aikaisin pitäisi laittaa paperit sisään kun lupa umpeutuu kesäkuun alussa. ja onko edessä taas samanlainen paperisota kuulusteluineen kuin ensimmäisellä kerralla?
51093
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä kesti noin 3viikkoa ja saatiin heti 3v lisää. Kannattaa heti pyytää ainakin siihen asti kun passi on voimassa ettei aina 1v välein tarvitse maksaa 100€ luvasta.Ei tarvinnut täyttää kuin oleskelulupahakemus, ei haastatteluja yms.eli ei paperisotaa.

Äänestä
  • voi saada jopa 3 vuodeksi kerrallaan. Meille Espoossa sanottiin että vuosittain täytyy hakea uusi lupa, sen saa kylläkin täytettyään hakemuksen (rikosrekisteriä ei saa olla) ja maksettuaan sen 100 euroa. Tänä vuonna meillä haetaan pysyvää oleskelulupaa.

    Äänestä

  • että o-luvan kirjoitti:

    voi saada jopa 3 vuodeksi kerrallaan. Meille Espoossa sanottiin että vuosittain täytyy hakea uusi lupa, sen saa kylläkin täytettyään hakemuksen (rikosrekisteriä ei saa olla) ja maksettuaan sen 100 euroa. Tänä vuonna meillä haetaan pysyvää oleskelulupaa.

    ensimmäinen lupa tulee jatkuvaluonteisena vuodeksi ja sitä seuraava jatkolupa 3 vuodeksi, jos passin voimassaoloaikaa piisaa.

    Ennen lain muuttumista luparuljanssinsa aloittaneisiin sovelletaan aikaisempaa lakia. Laki muuttui 05/2004

    Äänestä

  • että o-luvan kirjoitti:

    voi saada jopa 3 vuodeksi kerrallaan. Meille Espoossa sanottiin että vuosittain täytyy hakea uusi lupa, sen saa kylläkin täytettyään hakemuksen (rikosrekisteriä ei saa olla) ja maksettuaan sen 100 euroa. Tänä vuonna meillä haetaan pysyvää oleskelulupaa.

    Jatkuvaan oleskelulupaan voi hakea jatkoa enimillään kolmeksi vuodeksi kerrallaan, tilapäiseen oleskelulupaan vain vuodeksi. Jatkuvan oleskeluluvan saa esimerkiksi avioliiton perusteella. Pysyvän oleskeluluvan saamiseksi ulkomaalaisen on pitänyt asua Suomessa jatkuvalla oleskeluluvalla yhtäjaksoisesti vähintään 4 vuotta.

    Äänestä

kuinka paljon aikaisemmin ennen luvan voimassaoloajan umpeutumista he suosittelevat hakemuksen sisäänlaittoa. paikkakunnasta riippuen olen kuullut aikaväleistä 2vk-3kk.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuin ensimmäinen oleskelulupa? kirjoitti:

mietinpä tässä vaan että kuinka aikaisin pitäisi laittaa paperit sisään kun lupa umpeutuu kesäkuun alussa. ja onko edessä taas samanlainen paperisota kuulusteluineen kuin ensimmäisellä kerralla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu