MILLOIN ON HYVÄSSÄ KUNNOSSA

Mitkä urheilusuoritukset pitäisi mielestänne pystyä tekemään, jotta voisi kehua olevansa hyvässä fyysisessä kunnossa.

Itse olen 30-kymppinen mies, ja jaksan tehdä reilut 30 etunojapunnerrusta ja vetää reilut 10 leukaa, tekniikan puhtaudesta riippuen. Penkkipunnerruksessa jaksan nostaa oman painon, n. 80 kg.

Juoksussa olen saanut Cooperin testissä rikki 3000 m. Yhteensoittoon olen myös jaksanut juosta 10 km, tosin en kovin kummoiseen aikaan. Pitempää matkaa en ole edes yrittänyt.

Joko voin kehua olevani hyvässä kunnossa?
4750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Normaali mittapuussa voit kehua olevasi hyvässä kunnossa ja urheilija mittapuunmukaan et!....eli riippuu näkökulmasta:)

Äänestä

30 etunojapunnerrusta ei mielestäni ole mikään kovin ihmeellinen saavutus eikä myöskään ne 10 leukaa. Penkkipunnerruksesta et kerro että jaksatko tehdä toistoja useammakin kuin yhden vai jääkö se siihen.

Cooperissa 3000 kertoo erittäin hyvästä kunnosta joten ilmeisesti aerobinen kuntosi on huomattavasti parempi kuin lihasvoimasi, ainakin käsiesi osalta.
Mutta suomalaisella nykymittapuulla ei sinulla pitäisi ainakaan mitään hävettävää olla.

Äänestä
  • kunnosta en ole samaa mieltä ! Cooperin testi ei kuvaa kestävyyttä, vaan anaerobisia kykyjäsi. 10 km pitäisi pystyä juoksemaan hymysuin tuolla coopertuloksella 50 minuuttiin. Juokse 20 km vaikka 2 tuntiin ja kerro miten meni !

    Äänestä

  • aerobisesta kirjoitti:

    kunnosta en ole samaa mieltä ! Cooperin testi ei kuvaa kestävyyttä, vaan anaerobisia kykyjäsi. 10 km pitäisi pystyä juoksemaan hymysuin tuolla coopertuloksella 50 minuuttiin. Juokse 20 km vaikka 2 tuntiin ja kerro miten meni !

    Aerobinen kynnyshän on siis se alue jolla lihakset eivät hapota, eli toisin sanoen saa olla kovakin juoksija jos cooperissa vetää aer. kynnyksellä yli 3000 metriä..

    Cooperin testillä ennemmin mitataan vauhti ja maksimaalisen kestävyyden alueita. Elikä suomeksi sanottuna lihakset menevät tuollaisella vauhdilla jo pakostakkin hapettomaan tilaan eli AnAerobiselle alueelle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


..... kirjoitti:

Mitkä urheilusuoritukset pitäisi mielestänne pystyä tekemään, jotta voisi kehua olevansa hyvässä fyysisessä kunnossa.

Itse olen 30-kymppinen mies, ja jaksan tehdä reilut 30 etunojapunnerrusta ja vetää reilut 10 leukaa, tekniikan puhtaudesta riippuen. Penkkipunnerruksessa jaksan nostaa oman painon, n. 80 kg.

Juoksussa olen saanut Cooperin testissä rikki 3000 m. Yhteensoittoon olen myös jaksanut juosta 10 km, tosin en kovin kummoiseen aikaan. Pitempää matkaa en ole edes yrittänyt.

Joko voin kehua olevani hyvässä kunnossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu