Enpä nyt parempaakaan palstaa keksinyt, mutta jospa joku täällä osaisi kertoa, mitä heimoja Ruotsissa on. Siis samaan tapaan, kuin Suomessa on hämäläiset, savolaiset jne., niin mitä on Ruotsissa? Tiedän ainakin "helsingit", eli helsinget, joiden mukaan Helsinkikin on nimensä saanut (siirtolaisia Hälsingelandista). Millähän hakusanoilla netistä löytyisi lisää tietoa?
Ruotsin heimot
arvo
3258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ennenvanhaan oli svealaiset nykyisen Tukholman alueella ja Gööttalaiset lännessä Göötanmaalla. Tosi mielenkiintoinen kysymys, eipä ole koskaan tullut ajatelleeksi.
ruotsalaisille kaupan päälle, kun tekivät rauhan Tanskan kanssa joskus 1600-luvulla.
Suosittelen muuten jotain kieli- tai historiapalstaa.
ei oiken ole siirtolaisuutta sanan varsinaisessa mielessä,-Ensimmäiset asukkaat tilivat ahvenanmaalle jo 500 luvulla ja vaasan seuduille myös ja levittäytyivät vuosisatojen saaatossa pitkin rannikkoa,-Enimmäkseen perinnöttömäksi jääneitä nuorimpia poikia,he siityivät veden taa,itäpuolelle.