Yliarvostetuimmat herkkumme

1. Mansikka
2. Fazerin sininen
3. Hapankorppu
4. Runebergintorttu
5. Poronliha
6. Juustonaksut
7876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Poronliha ei ole yliarvostettua. Noist muista kyllä samaa mieltä.

Äänestä

Mansikkaa pystyn syömään ainoastaan luonnollisessa muodossa, mutta hillo tms. tökkii.

Fazerin sinistä syön kerran 5 vuodessa, jos tarjotaan.

Hapankorppu juuston kanssa on hyvää.

Runebergintorttua syönyt joskus 10 vuotta sitten..

Poronkäristys on TOSI hyvää, samoin ilmakuivatettu poronliha :)

Juustonaksuja vois syödä joka toinen päivä...

Äänestä

1. Mainoksen mukaan Suomen suosituin ruisleipä, Vaasan Ruispalat. (36% ruisjauhoja)

2. HK:n sininen lenkki. Kulutus yli 10 milj.kg vuodessa.

Ainekset: Suomalainen koneellisesti erotettu broilerinliha, vesi, kamara, perunajauho, suomalainen sianliha, muunnettu tärkkelys, stabilointiaineet (E1450, E1422, E450, E451), suola, glukoosi, lihaproteiini, maitoproteiinivalmiste, mausteet ja aromit, hapettumisenestoaine (E300), arominvahvenne (E621), säilöntäaine (E250). Lihapitoisuus 5 %. Liha ja lihaan verrattavat valmistusaineet yhteensä 50 %. Mausteet: inkivääri, korianteri, muskottipähkinä, mustapippuri, paprika, sinapinsiemen, valkopippuri,

3. Vehnä. Kulutus henkeä kohti vuodessa 49,3 kg. Käytetään suomalaisessa keittiössä yleisesti joka paikassa. Leipinä, leivonnassa, leivityksessä, suuruksena kastikkeissa, keitoissa, pataruoissa jne. Turhia hiilihydraatteja.

4. Peruna. Kulutus vuodessa 62kg henkeä kohti. Peruna sisältää tärkkelystä, joka muuttuu elimistössä sokeriksi.

5. Sokeri. Kulutus 34kg henkeä kohden vuodessa. Valtaosa sokerista on teollisesti valmistettua kidesokeria. Sokeria lisätään glukoosin ja siirapin muodossa moniin valmisruokiin ja lihavalmisteisiin

6. Margariinit ja teollisesti muokatut keinorasvat ns. "kevytrasvat" ja niihin lisättävät "terveysvaikutteiset" kasvihormoonit.

Äänestä
  • "Mainoksen mukaan Suomen suosituin ruisleipä, Vaasan Ruispalat. (36% ruisjauhoja)"

    Mitä väliä sillä on onko siinä 36% tai 100% ruisjauhoja, kun hiilihydraattien kokonaismäärä ratkaisee?

    Vaasan ruispaloissa, ranskalaisessa patongissa ja perinteisessä ruislimpussa on kaikissa suunnilleen saman verran hiilihydraattia, joka aiheuttaa syöpää. Ei siis ole mitään merkitystä syökö perinteistä 100% ruislimppua tai ranskalaista valkoista patonkia.

    Äänestä

  • että kyse oli herkkuketjusta, ei kenenkään päivittäisistä syömisistä?

    Äänestä

1. Turun sinappi
2. Vaasan Ruispalat
3. Fazerin sininen
4. Runebergintortut
5. Puolukat
6. Hannatädin kakut

Entäpä aliarvostetuimmat herkkumme?

Äänestä
  • ja missään ei saa samanlaista hyvää raejuustoa kuin suomessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Deidikkiloo kirjoitti:

1. Mansikka
2. Fazerin sininen
3. Hapankorppu
4. Runebergintorttu
5. Poronliha
6. Juustonaksut

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu