mensan harjoitustestin keskihajonta

juu

Onko mensan harjoitustestissä käytetty 15 keskihajontaa? Sain tulokseksi noin 140 ja jos olisin ollut vähän tarkempi olisi tulos olla 150 paikkeilla. Vaikea uskoa, että oma älykkyyteni olisi näin korkea. Noita nettitestejä en pysty kunnolla tekemään, koska tarvitsen kynän, paperin ja rauhaa, että voin keskittyä.

Osaako kukaan mensa testiä tehnyt sanoa, kertooko tuo tulos mitään mistään? Tai lähinnä korreloiko nuo harjoitustestien tulokset niitä tuloksia mitä mensan virallisissa testeissä on saatu?

4

1357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neiti X
      • minä olen niin

        tyhmä etten ole oppinut, enkä nytkään tajunnut tuon linkin keskihajonnan laskemista tai määrittämistä. en siis ymmärrä mitä se salainen keskihajonta fiksujen puheissa tarkoittaa???


      • minä olen niin kirjoitti:

        tyhmä etten ole oppinut, enkä nytkään tajunnut tuon linkin keskihajonnan laskemista tai määrittämistä. en siis ymmärrä mitä se salainen keskihajonta fiksujen puheissa tarkoittaa???

        Se on perustaito!


    • älykkö?

      Kävin noin kuukausi sitten tekemässä sen testin, mutta en ole saanut vielä tulosta. Suurin ero nettitesteihin on rajattu aika, mikä oli ainoa rajoite. Tehtävät olisi osannut kaikki ratkaista jos joka osiolle olisi hieman enemmän aikaa. Mesan testit tulokset ovat psykologin arvioimia, mikä antaa tarkemman tuloksen. Myös ympäristö ja ajankohta on kaikille sama, mikä rajoittaa virheellisiä tuloksia. Miten yleensäkään voi arvioida älykkyyttä. Itsellä ainakin leikkaa joskus hyvin , mutta taas toisinaan ei.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe