Anceliga

Tuolla aiemmin aloittamassani keskustelussa "Konsonantit vierasperäisissä sanoissa" joku sanoi, että joku oli yrittänyt kastattaa lastaan Anceligaksi.

Väestörekisterikeskus kertoo että Suomessa on nimetty 91 tyttöä Anceligaksi!

Onko se oikeasti jossain päin maailmaa oikea nimi vai onko nämä kirjoitusvirhelapsia???
10722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kuvittelevat varmaan siirtyvänsä parempien perheiden piiriin kastattamalla lapsensa omituisilla nimillä. Eivät tahvot edes osaa niitä kirjoittaa. Miten mahtaa olla lausumisen laita... Kääk.

Äänestä

"Väestörekisterikeskus kertoo että Suomessa on nimetty 91 tyttöä Anceligaksi!

Onko se oikeasti jossain päin maailmaa oikea nimi - -?"

No nyt se selvästi on oikea nimi Suomessa. Onhan se Väestörekisterikeskuksen listoillekin päässyt.

Vai pitäisikö vanhemmatkin nimivirheet nyt jälkikäteen mennä poistamaan?

Äänestä
  • Nimiä, jotka löytyvät vrk:n listalta mutta eivät mielestäni ole "oikeita" nimiä Suomessa:

    Herne
    Zorro
    Tarzan
    Jaffa
    Volvo

    Ei virheitä tarvitse poistamaan mennä, mutta kai niiden alkuperää saa pohtia?

    Äänestä

Turkissa c-kirjain on saman äänteen merkki kuin j englannissa. Ancelika lienee heille tuttu, mutta g:tä siihen ei taida siellä päin saada.

Bir kız çocuğu sarılmıştı boynuma
Toprak gözlü üstelik çilli
Geceyi dolamış saçlarına
Tıpkı senin gibi
Cesaret, gelecek diyordu
*Ancelika* koydum adını
Nasılda severdin melek otlarını
Çıkıp balkona sokağı seyrettik
gecenin bir yarısı
Sırtına usulca bıraktım hırkanı
Bugünde her gün gibi dönüşünü bekledik
Meleklerle ...

Äänestä

...eikä edes sieltä pahimmasta päästä.

Äänestä

Oisivatkohan tarkottaneet Angelicaa? Muistaakseni kuuluisa elokuva-Angelica kirjoitettiin näin päin. Nätti nimihän tuo Anceligakin on.

Äänestä

»Angela, Angeliina ja Angelika vastaavat kreikkalaista miehennimeä Angelos 'sanasaattaja, viestinviejä', sekundaarimerkitys 'enkeli', jota alkuaan käytettiin henkilönnimenä Bysantissa. Sieltä se levisi Sisiliaan, missä esiintyy 1200-luvulla tämän niminen pyhimys. Italiassa nykyisin miehennimi Angelo. Seuraavalla vuosisadalla eli Ranskassa naispyhimys Angela. Nyky-ranskassa nimi on Angéle. Suomen almanakassa naisennimi Angela ei ole esiintynyt koskaan. Sitä vastoin miehennimi Angelus kuului vuosien 1705, 1706 sekä 1738 almanakkoihin (13.10.), lisäksi Viipurissa ja Pietarissa painettuihin suomalaisiin alamanakkoihin 1798, 1800 ja 1807 (5.3.). Kuitenkin naisennimet Angela ja Angeliina ovat olleet käytössä ainakin Savossa ja Pohjanmaalla muodoissa Ankel, Ankeliena, Keela ja Liina.»

Kustaa Vilkuna: Etunimet (Otava 1976)

Angelika-öljyä kuulemma tislataan väinönputken juuresta. Tiedepalstalla kun tässä ollaan, niin mainittakoon, että väinönputkella on niinkin arkkienkeleellinen tieteellinen nimi kuin 'Angelica archangelica'.

Minulta älköön kysyttäkö angelica-öljyn käyttötarkoitusta, kun en moista tiedä.

Äänestä
  • Tai jättäisivät hienostelematta, elleivät tajua erottaa näitä kirjaimia.

    Äänestä

  • Kun nyt kerran kirjan tekstiä lainasin, niin minun lienee oikein ja kohtuullista korjata lainausvirheeni, jotta kupelluksia ei turhaan pantaisi alkuperäisen kirjoittajan piikkiin:

    sanasaattaja => sanansaattaja
    nyky-ranskassa => nykyranskassa (lähdetekstissä OLI tavuviiva, koska sana sattui rivinvaihtokohtaan)

    Äänestä

- - - oikeinkirjoituskirjojen ääreen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


???? kirjoitti:

Tuolla aiemmin aloittamassani keskustelussa "Konsonantit vierasperäisissä sanoissa" joku sanoi, että joku oli yrittänyt kastattaa lastaan Anceligaksi.

Väestörekisterikeskus kertoo että Suomessa on nimetty 91 tyttöä Anceligaksi!

Onko se oikeasti jossain päin maailmaa oikea nimi vai onko nämä kirjoitusvirhelapsia???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu