Kas kummaa! Kävelin kaksi mittaria mukanani 8-9 kilometriä. Sykemittari Impulse 12, johon oli tallennettava ikä, paino ja leposyke. Askelmittari Omron Walking style II, johon oli annettava paino ja askelpituus.
Impulse 12 mukaan olin kuluttanut 846 kaloria ja Omronin mukaan 368 kaloria!!! Omron kuitenkin tiesi, että yli 11000 askelta oli ns. aerobista liikuntaa = vähintään 60 askelta/min. Aikamoinen ero, ovatko ihan huuhaata moiset mittarit?
Impulse 12 mukaan olin kuluttanut 846 kaloria ja Omronin mukaan 368 kaloria!!! Omron kuitenkin tiesi, että yli 11000 askelta oli ns. aerobista liikuntaa = vähintään 60 askelta/min. Aikamoinen ero, ovatko ihan huuhaata moiset mittarit?
Vastaukset 8
Vanhimmat
omron on huuhaampaa, usko sykemittariin...askelpituus pitäisi tietää omronissa, tiedätkö tarkalleen???...
Kyllä Omroniin tallennetaan askelpituus itse eli annoin 70 cm (vähän liikaa) ja sen mukaan se laski: askelten kokonaismäärä 12 433 (joista aerobisia 11 426), kuljettu matka 8,7 km ja aika 96 min.
Painoni tallensin myös itse 64 kg. Ja Omron väitti: kulutetut kalorit 368 ja poltettu rasvamäärä 26,9 g. Millähän laskuopilla?! Oli se sen verran rankka sauvakävelyreissu, että enemmän kaloreita uskon kuluneen. Vaikka eihän se ymmärrä, että sauvakävely on tavallista kävelyä rankempaa.
Se näemmä arvioi, että 51% kaloreista on ollut rasvan polttoa. Voi olla oikein, mutta kulutit 100% kaloreista. Kaikki 368 kcal laihduttaa = 52 grammaa rasvaa.
368*0,51= 188/7 = 26,9g rasvaa
Kalorikulutus riippuu kunnosta ja sykkeestä. Olen liki samanpainoinen nainen. Arvioin, että tavallisessa kävellessä kuluu 200-250 kcal/tunti. Polarin sykemittari antaa minulle luvun noin 400 kcal 8 km kävelyllä. Mielestäni kulutusarvio on uskottava kirjallisuuden kulutusarvoihin verrattuna. Kävelen kenties hitaammin, joten sykkeeni nousee vähemmän ja peruskuntoni nousee vähemmän kuin sinulla. Ehkä se lisää kalorikulutustasikin. Sillä juostessa minulta kuluu aikaa kohti noin 300-600 kcal/tunti riippuen nopeudestani. Sauvakävellessä kuluu enemmän kuin kävellessä. Kalorimäärät ei kuitenkaan aina korreloi raskautta. Kuntosaliharjoittelussa kuluu vähän kaloreita, mutta se voi olla raskasta. Siinä tarvittaneen voimaa ennemminkin kuin aerobista kulutusta. Polarin mittarini F11 huomioi leposykkeeni istuessa, joten perusaineenvaihdunta on vähennetty kulutusarviosta. Aloitin myös kävelyllä, pidensin kävelymatkoja ja lisäsin juoksumatkaa vähitellen. Kävely on tehokas laihduttaja ja kunnon nostaja. Juoksu on yksinkertaisesti kivaa.
Perusaineenvaihdunta nousee kävelyn jälkeen. Se vie lisäkaloreita.
Sorry, kävelen 8,5 km vähän nopemmin kuin sinä. Eron ajassa voit jättää huomiotta. Olin muuten tosi ylpeä, kun kävelin tuon matkan ekan kerran. Olen ylpeä aina, kun liikuntasuoritukseni paranee. Kuukausi toisensä jälkeen menee paremmin. :)
Kävelen melko paljon. Eli 7.5 - 10 km päivittäin eli noin 50 km/viikko. Elopainoa on jonkin verran enemmän ja lenkillä aina sata lasissa ja tuo lyhempi lenkki sujuukin tuntiin. Lenkin keskisyke pyörii siinä 120-125 ja max syke 135-140. Mittarina Polar F6 ja sen mukaan kalorikulutus on noin 550-580 kcal/ lenkki (tunti). Tosin Polarin luotettavuuteen suhtaudun hieman epäilevästi. Noin 7 kk oston jälkeen alkoi mittari antaa max sykkeeksi 190-220. (Olen 53v mies) Joten arvot taisi tulla siitä kuuluisasta hatusta. Impulssivyö uusittiin takuuna vaan tänään mittri näytti ennen lenkkiä leposykkeeksi 45 normaalin n.70 sijaan ja lenkin keskisykkeeksi 68??? (10 km ja 1.26 aikaan). Ja tietty ostosta noin 13 kk joten takuu on ohi joten sadan euron vehje taisi kestää vuoden. Onko jonkulla muulla ollut saman laisia häiriöitä ja kannattaako korjata vai ostaa Suunto tilalle?
Eihän askelmittari tiedä sykkeestä yhtikäs mittään. Aerobiset askeleet eli askel/sekuntti täyttyy jo reilun 2,5 km tuntivauhdilla kun itse parhaillaan kävelen 3 askeleen sekunttivauhtia. Ja sykkeet samoin kuin kalorikulutuskin on aivan eri luokaa, käveletkö 2,5 taikka 7.5 km/ tunnissa. Ja nimenomaan harjoituksen rasittavuus, se syö niitä kaloreita.
kannattaisi huoltaa polarisi. Oletko varma ettei se ota mistään häiriöitä, esim suuret sähkölinjat lenkin varrella tai huonosti asetettu/kasteltu lähetinvyö?
Muistathan myös pestä lähetinvyön joka lenkin jälkeen, ja n. kerran viikossa myös pesukoneessa (ilman huuhteluainetta!!!) käytöstä riippuen. Itselläni ilmenee samoja vikoja aina silloin tällöin (max. syke liian korkea, ei löydä sykettä tms) ja yleensä se korjautuu kun pesen lähetinvyön pesukoneessa (ilman lähetintä).
Jos ei nämä huollot auta, kannattaa viedä valtuutetulle korjaajalle, siellä se varmasti saadaan korjattua.