Taas alkoivat

Fennoman

kisat.Vähemmän ehdin seurata,mutta eniten on viimevuosina kiinnostanutkin ne urheilijat,joihin on "sairaus tai vamma" iskenyt kisojen kynnyksellä.Dopingiako?

Selitetään ja kisojen jälkeen,kun alkavat taas nuo maailmancupin rahakisat,tervehtyminen tapahtuu heti.Dopingiako?

Toinen mielenkiintoinen ryhmä ovat täydelliset epäonnistujat.Syitä haetaan ja selitellään kenenkään saamatta syytä niskoilleen epäonnistumisesta.Mistä siis on kyse?Onko doping kumminkin valmennuksessa mukana ja lopetettu turvallisesti ennen kisoja?

Aina puhutaan,siis edelleenkin,DDR:n urheilijoista ja heidän doping tuloksista.Entä nykyisin,kun tulokset ovat paljon parempia?Ei puhuta siitä mitään.Ja mäkimiesten hyppypuvut.Viisi numeroa liian isoja,siitä päätellen,että niistä kuoriutuu aliravittuja miehiä ulos.Sama,jos minä ostaisin 56 nro:n takin,vaikka sopiva on 50-52.

2

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • posit/negat

      Ennen oli tapana tankata veret ennen isoja kisoja, kuten Aki karvoselle 1984 ja Kaarlo Maaningalle 1980. Nuo tapaukset on tunnustettu, mutta paljon on saavutettu voittoja ilman kiinnijäämistä.
      Nykyään on maailmancup rahapalkintojen vuoksi noussut tärkeimmäksi asiaksi ja uusilla aineilla läpäisee testit. Kuitenkin arvokisoissa on tapana ottaa käyttöön uusia tarkempia testimenetelmiä, jolloin maailmancupissa ylivoimaisia otteita esittäneet urheilijat pyrkivät keinolla tai toisella välttämään arvokisassa menestymisen ja sitä kautta joutumisen tarkkoihin dopingtesteihin kisoissa.

    • Tekniikkalajit kiinnostavat

      Kyllähän olympialaiseta mitalista aina jotain voitaa, tontin, auton, ja vähän rahaakin.
      Tottakai ne keksivät selityksiä miksi nyt ei oikein kulje kisoissa kun taas cupin kisoissa voittoja tulee liukuhihnalta.En minä ainakaan sanoisi mediassa, että kunhan tulin vain tänne olympialasiin hiihtelemään. Kyllähän se on niin että jotkut kilpailijat lähtevät olympialaisiin sillä asenteella jos sieltä vaikka jotain keskiverto suorituksella voittaisikin.
      Miljoonan euron palkinto olympiavoitosta niin eiköhän voittokin alkaisi kiinostaa olympialaisissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      42
      3910
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      39
      3506
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3118
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2970
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      85
      1954
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1948
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1789
    8. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      32
      1733
    9. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      29
      1721
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1684
    Aihe