Mikä valkosipuli on sellaista, että koko sipuli on kynttä?
Ostin sellaisia pieniä valkosipuleita - päällä lukee Sun glove garlic - yksikyntinen valkosipuli. En huomannut tuota takatekstiä lainkaan ja sitten leikkasin puolittaa sipulin ja yllätyin kuin ei kynsiä ollutkaan vaan pelkkää sipulia kaikki.
Onko tuo yhtä terveelliistä kuin kynnelliset valkosipulit? Ajattelin alkaa syömään päivittäin 1 kynnen terveysvaikutusten takia.
KOKONAISTA KYNTTÄ
6
2290
Vastaukset 6
- :DD
Kiinalainen valkosipuli on yksikyntistä, tuosta mainitsemastasi merkistä en tiedä.
- yksikyntistä
Vakikaupassani ainakin myydään kiinalaista irtovalkosipulia, joka on monikyntistä. On muuten maukkaita.
- yksikyntinen
mahtava valkosipuli... Ei tarvitse erikseen kaivella jokaisia kynsiä. Ja aivan samanlaisia kuin normaalit valkosipulit ellei parempia :) Tykkään.
- Yksikyntinen
Kannattaa käydä lidlistä yksikyntinen. oli muistaakseni Malvi Cervati ja italiasta. Söin just puolikkaan sipulin oli tosi hyvää.
- kokonaisten syöjätär
Poista kokonaisista valkosipuleista ohut, kuiva kuori. Leikkaa pois pallukan kanta ja sivele pintaan hieman öljyä ja kääri kokonaiset valkosipulit alumiinifolioon. Paista uunissa 200 asteessa noin 30-40 minuuttia eli kunnes kynsien sisus on soseutunut pehmeäksi.
- allium sativum
Valkosipulissa on kaksi pääryhmää: talvi- ja kesävalkosipulia. Talvivalkosipulissa on lajikkeita jotka tekee kynnestä ensimmäisenä vuonna istutuksesta yksi kynnetön "SOOLO"-sipuli. Maultaan ovat voimakkaita ja hyviä joten hyviä makuhetkiä.
Pinoccio
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS672027Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52756Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43661
- 47614
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48541