Ulkomailla juokseminen

Onko kellään kokemusta tai tietoa, missä olis hyvä lomailla ja samalla juosta ja ulkoilla. Liian lämmin tai kuuma paikka ei ole hyvä, eikä myöskään kovin kaukainen kohde?
22828
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

ilmoittaa / mainostaa sivuillaan juoksu/pyöräilylomasta mallorcalla huhtikuussa !Jos siellä nyt enään on paikkoja vapaana !

Äänestä

Thaimaasta on kyllä niin kivat juoksumuistot, että palaan sinne vielä uudestaan. Juoksin erään maaseutukaupungin juoksureiteillä eikä tarvinnut olla ainoa juoksija. Oli paljon nuoria juoksemassa sekä ohjattu jumppa naisille ja vieläpä ohjattu venytys kaikille. Ja ne maisemat!

Juoksukengät ovat siellä hieman edullisempia kuin Suomessa ja valikoimaa riittää.

Äänestä
  • Mikäs matkakohde olis kyseessä?

    Äänestä

  • oli... kirjoitti:

    Mikäs matkakohde olis kyseessä?

    vaikuttaa Khon Kaenin provinssilta. siellä on niitä pikkukaupunkeja (luokkaa hyvinkää mutta miljoona kertaa kauniimpia ja puhdas ilma)... oikeassa on, Thaimaassa on kiva juosta. on muuten hassua että jotkut luulee thaimaata kehitysmaaksi vaikka siellä on monessa paikassa panostettu juoksureitteihin paljon enemmän kuin suomessa...

    Äänestä

Pitäisi alkaa suunnittelemaan ensi talven juoksulomaa. Mielellään EU:n alueella. Suosituksia?

Äänestä
  • Mene epsanjaan. Välimeren rannikolle helmikuussa.

    Äänestä

Ritanniassa benhurin ympäri hernerokkasumussa, nam.

Äänestä

Ulukomailla se kuntho kasuaa, sanovat Muoniossa, kun hiihdetään joen yli ruaattin puolehle.

Äänestä

Etelänmailla on kiva juosta suurkaupunkien kauniissa ja lämpimissä puistoissa. Suomalaisista sotkuisen sekametsän kinttupoluista en pidä. Keskuspuistokin on kuin joku ryteikkö.

Äänestä

Kotimaiset sisähallit, kyllä niissäkin saa hien irti.

Äänestä

Moni juoksija käy leireilemässä Portugalin Algarvessa tai Monte Gordossa, mutta ei kuitenkaan syvimpinä talvikuukausina, jolloin on kosteaa tai lumistakin.

Tammi-Helmikuut ovat enemmän Kanariansaarten tai oikean trooppisen alueen harjoitteluaikaa juoksijalle.

Äänestä

Etelän lämmössä juokseminen talviaikaan on ihanaa. Suosittelen. Tosin kenellä on mahdollisuus lomailla viikkoa pidempään, ja sitten se pohjolan ankeus jatkuu. Parempi vain tyytyä siihen mitä täällä on.

Äänestä

Hatullissen syö äkkiä, kun tuonne ulukomaille tavan hölkkähemmo lähtee, menee pian ryypiskelyksi

Äänestä

Fuengirolassa yötäpäivää 30 C lämpö päällä, ei siellä jaksa juosta, nyt ainakaan toukokuussa.

Äänestä

Olen juossut Roomassa helmi-maaliskuussa. Suomalaiselle mukavan leuto sää siellä vielä silloin ja kukkaloisto herää .

Äänestä
  • Moni, jotka ovat Roomassa talven asuneet, sanovat, että italialaiset lämpimiä, mutta talvi kylmenpi kuin Suomessa.

    Äänestä

Mäne reikjavik

Äänestä

Matkustaminen ja kovat juoksut altistavat myös loukkaantumisille. Tätä ei muisteta painottaa tarpeeksi.

Äänestä
  • Niin kuin hyvin tiedetään, on Jumala kaikkivaltias, kaikki tietävä ja kaukaa viisas

    Äänestä

On se kummaa kun ulkomaille asti pitää päästä hölkkäämään. Luontoa tuhoutuu kun kerosiinia palaa jonkun harrastusten takia. Kotiovelta helppo astua ulos niin kunto nousee ja luonto säästyy.

Äänestä
  • Vaatteet vaan päälle ja reppuun toinen alusvaatekerta, jalkarätit ja mantteli. Niin, ja tietysti aseet.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaatteet vaan päälle ja reppuun toinen alusvaatekerta, jalkarätit ja mantteli. Niin, ja tietysti aseet.

    Hölkkäättekö koko loman samoilla hikisillä vaatteilla? Pyykkäättekö välillä vai onko useampi vaatekerta mukana?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lenkkari kirjoitti:

Onko kellään kokemusta tai tietoa, missä olis hyvä lomailla ja samalla juosta ja ulkoilla. Liian lämmin tai kuuma paikka ei ole hyvä, eikä myöskään kovin kaukainen kohde?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu