typpihappo

kysymys x

saakos typpihappoa ostettua jostain?

Tai vaihtoehtoisesti pystyykö sitä "kotitarpeista" valmistamaan?

14

5522

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta

      Saa ostettua ja valmistettua, mutta itsensä niissä jatkosynteeseissä vaan teloo. Tuskin olet tekemässä analyysiä tekemässä...

    • möks

      taas näitä teiniangstanitraajia :(

      • fffffff

        Kyllä sitä typpihappoa voi muuhunkin tarvita kuin nitraattien tekoon. Räjähteitä minä saan itse asiassa tarvittaessa ostettua ihan valmiina.


    • Laborantti

      Apteekista saa ostettua pieniä määriä. On vain "apteekkihinnoissa". Savuavan typpihapon ostamiseen tarvitaan käsittääkseni poliisiviranomaisen lupa.

      • lörk

        eikä saa :( mä en ainakaan saa


      • sillä tekee
        lörk kirjoitti:

        eikä saa :( mä en ainakaan saa

        aihän se pysy missään purnukassakaan vaan tulee läpi ja polttaa kaiken ja sulattaa ja höyrystää..


    • ...

      Kalium- tai natriumnitraatista ja väkevästä rikkihaposta. Lyöt tislauskolviin nitraattia ja rikkuhappoa, ja nostat lämpötilan muiistaakseeni noin 80 asteeseen, niin pitäisi ruveta syntymään typpihappoa.

      Toinen tapa kait olisi "polttaa" ilmaa, ja johdattaa reaktiotuotteet veteen. Tämä vaatisi ilmeisesti jonkin sortin valokaariuunun tms ja monimutkaiseet järjestelyt. Tällöin syntyvä typpihappo ei tosin olisi kuin max 67% vahvuista

      • mönjä2000

        Rikkihappoa tekisi mieleni, katalyytiksi viattomiin esteröitymisreaktioihin. Tuoksuaineita tahtoisin valmistaa, mutta taito ei riitä, eikä tieto. Mutta vielä joku päivä osaan ihan itse.


      • ...

        "Tällöin syntyvä typpihappo ei tosin olisi kuin max 67% vahvuista"

        Kyseessähän on siis (63-68%) väkevä typpihappo, joka on hyvinkin styrkkaa kamaa. Loiskutapa vähän iholle niin johan kirvelee, särkee ja kuoriutuu nahka.

        Savuava typpihappo (yli atseotrooppipisteen tislattu typpihappo) on hyvin poikkeuksellista tavaraa. Kemistinä en ole koskaan törmännyt tähän mössöön. Tuo väkevä typpihappokin "savuaa" kun pullon avaa (kaasujen höyrystyessä).


      • kemistimyöskin
        ... kirjoitti:

        "Tällöin syntyvä typpihappo ei tosin olisi kuin max 67% vahvuista"

        Kyseessähän on siis (63-68%) väkevä typpihappo, joka on hyvinkin styrkkaa kamaa. Loiskutapa vähän iholle niin johan kirvelee, särkee ja kuoriutuu nahka.

        Savuava typpihappo (yli atseotrooppipisteen tislattu typpihappo) on hyvin poikkeuksellista tavaraa. Kemistinä en ole koskaan törmännyt tähän mössöön. Tuo väkevä typpihappokin "savuaa" kun pullon avaa (kaasujen höyrystyessä).

        Kyllä suomessakin valmistetaan "savuavaa typpihappoa" eli 99,9%.


    • jj

      paljo maksaa typpihappo

      • kkk

        Paljon.


    • HuutoNauruaEnOleRobotti

      Ei vittu Suomi24 menkää hoitoon ainakin osa

    • Vanhoista auton akuista saa. Joiissakin käytetään rikkihappoa, toisissa typpihappoa. Rikkihapon tuntee karamellimaisesta hajusta, typpihapossa on lievä hajusteen tuoksu. Akun korkki auki ja haistelemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1146
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      708
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      591
    Aihe