Curling on hieno laji

Olen seurannut muutamia Suomen curlingmatseja ja yllätyksekseni olen huomannut, että se on todella hieno ja yleisöystävälinen laji. Kuntoa siinä ei hirveästi vaadita, mutta taitoa, älyä ja taktikointikykyä sitäkin enemmän, jotka tekevät tästä lajista juuri kiehtovan. Tämä laji sopisi erinomaisesti tietokonenörtille, joka ei ole kiinnostunut treenaamaan fyysistä puolta.

P.S Seuraan kiekkoa aktiivisesti, tosin ilman sitä karjalalippistä
4308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Kurlinkiinhan" jää ihan koukkuun!Lätkäfani muuten täälläkin, mutta tietynlaista älyllistä taktikointia vaativa curling on kyllä todella tulevaisuuden laji Suomessakin. Tuskin se ihan kauheesti maksaiskaan, jos jäähalleihin laitettas jonkunlainen harjoittelurata siitä kiinnostuneille. Eihän sen heti kärkeensä tarvi olla viimeisen päälle kallis. Vois tulla melkoinen kansanlaji, sillä se antaa kuitenkin mahdollisuuksia monen tason pelaamiselle. Ei aina tarvi olla huippu:)

Äänestä

curling halleissa myydään olutta.Mukava laji varmasti pikku pierussa.Vaimokin tykkää urheilevasta miehestä.Taidanpa harkita kivien louhimista.

Äänestä
  • Keilailukin on mukava laji niin selvänä kuin pienessä sievässä. Se olis kyllä liikeidealtaan ihan kokeilun arvoinen järjestää curlingmatseja tavalliselle yleisölle. Suurempien kaupunkien harjoitusjäähallit sopisivat hyvin tähän tarkoitukseen.

    Äänestä

  • tte kirjoitti:

    Keilailukin on mukava laji niin selvänä kuin pienessä sievässä. Se olis kyllä liikeidealtaan ihan kokeilun arvoinen järjestää curlingmatseja tavalliselle yleisölle. Suurempien kaupunkien harjoitusjäähallit sopisivat hyvin tähän tarkoitukseen.

    kun känniset äijät ja akat kaatuilevat jäällä (mikä tunnetusti on liukas) ja katkovat luitaan?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tte kirjoitti:

Olen seurannut muutamia Suomen curlingmatseja ja yllätyksekseni olen huomannut, että se on todella hieno ja yleisöystävälinen laji. Kuntoa siinä ei hirveästi vaadita, mutta taitoa, älyä ja taktikointikykyä sitäkin enemmän, jotka tekevät tästä lajista juuri kiehtovan. Tämä laji sopisi erinomaisesti tietokonenörtille, joka ei ole kiinnostunut treenaamaan fyysistä puolta.

P.S Seuraan kiekkoa aktiivisesti, tosin ilman sitä karjalalippistä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu