Englantia

Voisitteko suomentaa, mitä tarkoittaa Conflict at ground zero. Ollaan mietitty vähän aikaa eikä oikeen tuu selkoa. Konflikti maan tasolla ei ole oikein hyvä suomennos. Luulempa, että se on jokin sanonta??
7504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

on idiomaattimen ilmaus, joka käsittääkseni sai alkunsa Hiroshiman ja Nagasakin atomipommituksista. 'Zero' on x/y koordinaatisto, 'ground' paikallinen maantaso. Ko. pommit räjähtivät - tuottaakseen maksimaalista tuhoa siviileille (kas, kukas keksikään massatuhoaseet!) - melko korkealla ilmassa, olisiko ollut kilometrin luokkaa.

Termiä ei ole koskaan tietääkseni käännetty suomeksi. Ei tainnut olla tarvetta. Niinpä ilmaisu on vaikea kääntää yhdeksi lauseeksi ja se miten sen tekee, riippuu siitä merkityssisällöstä jonka sille haluaa antaa. 'Conflict' voi myös tarkoitaa nyanssitasolla monia asioita.

Englannin ja suomen strukturaalis-syntaktis-semanttisista eroista johtuen, usein on tilanteita joissa yhdellä kielellä yksinkertainen ilmaisu joudutaan muuttamaan kokonaan toiseen struktuuriin. (Koska teen työni englanniksi - ja asun englanninkielisessä maassa - olen erityisen paljon tämän kanssa tekemisissä. So, sorry about the pseudo-Finnish above. Fifteen years takes its toll.)

Äänestä
  • se käännetään nollapisteeksi.

    Äänestä

Riippuu tietenkin yhteydestä...

Mutta esim. Konsalik taisi käyttää nimitystä "Ground Zero" kuvaamaan tiettyä paikkaa Pentagonin keskellä, johon venäläisten ydinohjukset tulisivat iskemään mahdollisen ydinsodan syttyessä.
Kyseisessä kirjassa olikin sitten tuohon paikkaan rakennettu samoin nimetty kahvila.

Äänestä

Ground Zero -nimitystä on käytetty myös terroristien kohteena olleen World Trade Centerin sijainnista. Yleisemminhän Ground Zerolla tarkoitetaan kohtaa, johon ydinpommi pudotetaan.

Äänestä
  • kovin on yleinen käytötapa. ;) Ymmärtääkseni tarkoittaa ihan yleensä räjähdyksen nollapistettä.

    Äänestä

  • syksy kirjoitti:

    kovin on yleinen käytötapa. ;) Ymmärtääkseni tarkoittaa ihan yleensä räjähdyksen nollapistettä.

    Saattaa toki olla niinkin.

    Äänestä

  • syksy kirjoitti:

    kovin on yleinen käytötapa. ;) Ymmärtääkseni tarkoittaa ihan yleensä räjähdyksen nollapistettä.

    Kyllä se yleensä ydinpommeihin liitetään. Muille paukuille on sitten muita termejä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dreamer kirjoitti:

Voisitteko suomentaa, mitä tarkoittaa Conflict at ground zero. Ollaan mietitty vähän aikaa eikä oikeen tuu selkoa. Konflikti maan tasolla ei ole oikein hyvä suomennos. Luulempa, että se on jokin sanonta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu