Onko kenelläkään hyvää terveyspirtelö ohjetta? Haluaisin ehdottomasti saada sellaisen!!
Terveyspirtelö?
Haluan kokeilla
46232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kopioitu:
Terveyspirtelö
Tarvitset:
(1:lle)
1 banaani
n. 2 dl sokeroimatonta suoremehua (esim. appelsiini)
n. ½ dl leseitä (esim. kaura)
Valmistus:
Banaani tehosekoittimessa mössöksi, mehu ja leseet sekaan ja tasaiseksi.
Kaada lasiin ja nauti heti.
Loistava aamupala!
Leseet sisältävät runsaasti kuitia eikä tule nälkä moneen tuntiin.
Voit myös ottaa evääksi: mehu&banaani-seos tiiviiseen kannelliseen mukiin ja leseet mukaan pussissa tai rasiassa.
Sekoita vasta juuri ennenkuin nautit juoman, tai leseet pehmenevät epämiellyttävästi ja juoma muistuttaa enemmän puuroa.
Tässäpä yksi TODELLA herkullinen välipalapirtelö, joka sisältää ainakin kuitua, kalsiumia, proteiinia, vitamiineja.
MANSIKKASMOOTHIE 2:lle
2dl mansikoita
2dl maitoa (rasvaton)
1/2 prk maitorahkaa (kevyempää versiota)
1 rkl sokeria (itse käytän makeutusainetta)
1/2 dl vehnäleseitä
Kaikki vaan kuppiin ja sauvasekoittimella soseeksi. Rasvattomilla vaihtoehdoilla ja makeutusaineella yhden annoksen kalorimääräksi tulee n.150 kcal. Itse tykkään laittaa nuo mansikat vähän jäisinä, niin pirtelöstä tulee vähän paksumpaa ja kylmempää.
Tässä ohje:
0.5l kermajäätelöä
2dl kermaa
400g suklaalevy
Hiilihydraatit kuten vehnäleseet ja banaani on myrkkyä.
Pakasteesta marjoja puolukka mustikka tai mansikka antaa sulaa laita kannuun ja päälle maitoa ja jonkinverran sokeria ja tehosekoitemella pirtelöksi on hyvää kylmänä