Jos kaikenlaiset lajit, joissa ei hiki tule kuin katsomossa, sallitaan, miksei petankkia sitten. Vanhat äijät pääsisivät olympialaisiin.
Petanque olympialajiksi!
5
598
Vastaukset
- old.man.river
Kyllä siinä harjatessa lämmin tulee, katso vaikka kuinka pelaajat ottaa välillä palttoota pois. Se urheilullisuus on siinä, että kova keskittyminen pitkäkestoisessa pelissä ja pelit vielä kahdesti päivässä vaatii fysiikkaa. Katselepa seuraava matsi siten, että et istu ja kerro ottiko jalkoihin ja selkään.
Miksei petankkiakin olympialaisiin minun puolestani :)Ideahan on siinä,ettei kaikkien lajien tarvitse olla huippufyysisiä,vaan vaatii enemmän taitoa ja taktikointia!Onhan kesäolympialaisissakin eri ammuntalajeja,eivät nekään niin fyysisiä lajeja ole...Minusta on vaan mukavaa,mitä enemmän lajeja.Jokaiselle katsojalle jotain mielenkiintoista!Eikä ole keltään lätkä- tai muulta fanilta poissa,jos curling on mukana olympiaohjelmassa.Jokainen seuratkoon niitä lajeja jotka kiinnostaa(itse katson sekä lätkää että curlingia..)
- juupajuu
Vähän erilaista heittää 20 kilon kivimötikkää kuin muutaman sadan gramman painosta palloa. Selostaja sano, että poistoheitoissa esimerkiksi vaaditaan voimaa/räjähtävyyttä ,että heitto lähtee tarpeeksi kovaa. On nuo curling miehet kuulemma joutunu salilla käymään ennen kisoja.
- HehHehHeh
juupajuu kirjoitti:
Vähän erilaista heittää 20 kilon kivimötikkää kuin muutaman sadan gramman painosta palloa. Selostaja sano, että poistoheitoissa esimerkiksi vaaditaan voimaa/räjähtävyyttä ,että heitto lähtee tarpeeksi kovaa. On nuo curling miehet kuulemma joutunu salilla käymään ennen kisoja.
Heittää (!?) 20 kilon kivimötikkää :-) Juupa juu.. Pitkälle näyttävät hennot naisetkin ko. mötikkää jaksavan "heittää".. Punttisalilla.. hehheh.. todellinen voimalaji..hehhehheh..
- Esko
Petankkia ei olla taidettu tosiaan nähdä olympialaisissa. Suomen kesässä petankkia pelatessa tulee kyllä hiki jo sääskiä huitoessakin.
Krokettia pelattiin kesäolympialaisissa vuonna 1900.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085279SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun494057SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site343878Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813746SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673633Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers243586Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062410SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?322231Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan772157