Petanque olympialajiksi!

Feromoneen

Jos kaikenlaiset lajit, joissa ei hiki tule kuin katsomossa, sallitaan, miksei petankkia sitten. Vanhat äijät pääsisivät olympialaisiin.

5

567

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • old.man.river

      Kyllä siinä harjatessa lämmin tulee, katso vaikka kuinka pelaajat ottaa välillä palttoota pois. Se urheilullisuus on siinä, että kova keskittyminen pitkäkestoisessa pelissä ja pelit vielä kahdesti päivässä vaatii fysiikkaa. Katselepa seuraava matsi siten, että et istu ja kerro ottiko jalkoihin ja selkään.

    • Miksei petankkiakin olympialaisiin minun puolestani :)Ideahan on siinä,ettei kaikkien lajien tarvitse olla huippufyysisiä,vaan vaatii enemmän taitoa ja taktikointia!Onhan kesäolympialaisissakin eri ammuntalajeja,eivät nekään niin fyysisiä lajeja ole...Minusta on vaan mukavaa,mitä enemmän lajeja.Jokaiselle katsojalle jotain mielenkiintoista!Eikä ole keltään lätkä- tai muulta fanilta poissa,jos curling on mukana olympiaohjelmassa.Jokainen seuratkoon niitä lajeja jotka kiinnostaa(itse katson sekä lätkää että curlingia..)

      • juupajuu

        Vähän erilaista heittää 20 kilon kivimötikkää kuin muutaman sadan gramman painosta palloa. Selostaja sano, että poistoheitoissa esimerkiksi vaaditaan voimaa/räjähtävyyttä ,että heitto lähtee tarpeeksi kovaa. On nuo curling miehet kuulemma joutunu salilla käymään ennen kisoja.


      • HehHehHeh
        juupajuu kirjoitti:

        Vähän erilaista heittää 20 kilon kivimötikkää kuin muutaman sadan gramman painosta palloa. Selostaja sano, että poistoheitoissa esimerkiksi vaaditaan voimaa/räjähtävyyttä ,että heitto lähtee tarpeeksi kovaa. On nuo curling miehet kuulemma joutunu salilla käymään ennen kisoja.

        Heittää (!?) 20 kilon kivimötikkää :-) Juupa juu.. Pitkälle näyttävät hennot naisetkin ko. mötikkää jaksavan "heittää".. Punttisalilla.. hehheh.. todellinen voimalaji..hehhehheh..


    • Esko

      Petankkia ei olla taidettu tosiaan nähdä olympialaisissa. Suomen kesässä petankkia pelatessa tulee kyllä hiki jo sääskiä huitoessakin.

      Krokettia pelattiin kesäolympialaisissa vuonna 1900.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4412
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      15
      4138
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      229
      3789
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3058
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2771
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2766
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2371
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      100
      1940
    Aihe