Rintatulehdus

Avannosta

Heissan!

Aloitin tänä talvena avantouinnin. Kaikki sujui aluksi hyvin, mutta kun innostuin käymään uimassa melkein joka päivä rintani kipeytyivät ja muuttuivat aroiksi. Kun pidin väliä kipu helpotti jonkin verran. Seuraavalla kerralla kipu/arkuus tuli taas. Sitä onkin sitten jatkunut nyt useamman viikon.

Voikohan kipu tosiaan johtua avantouinnista vai pitääköhän alkaa etsiä muualta syytä? Onko kellään muulla ollut samanlaista vaivaa?

Ps. En imetä enkä ole raskaana. Kyseessä ei siis ole ainakaan ns. imettävän äidin rintatulehdus.

T. nainen 25 v.

3

1980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuvia?

      tulehdus on mahdollinen, punottaako ne?
      ei kannata liian usein käydä, alkuun kerran viikossa

    • Helsky

      Heipsan!


      Hyvää jatkoa vaan uudelle avantoharrastajille.

      Alla olevan idean olen heittänyt jo aikaisemmin
      eturauhas/virtsatietulehduksen ehkäisemiseksi- uskon että voisi toimia Sinunkin ongelmassasi!

      Mitä tulee eturauhastulehdukseen ja virtsatietulehdukseen- niin ehkäisynä ainakin niissä olosuhteissa missä on lämmin suihku käytettävissä- riittää kun käyt uinnin jälkeen suihkun kautta ja suihkutat uikkarin lämpimäksi ennen lauteille menoa.
      Alavatsa ja strategiset alueet eivä saa liian paljon kylmää. (Eihän kesälläkään kannata jättää märkää uimapukua/-housuja päälle.)

      On toiminut ainakin meidän perheessä sekä miehelläni että minulla- itselläni 3. vuosi menossa ja miehelläni 2. vuosi.
      ... ja eiku avantoon ja veret kiertämään- tulee todella mahtava fiilis ja kaikkihan me olemme kuulleet miten kaikki "rempat" ja flunssat sinne jäävät!

      • ilman uikkareita

        rinta- yms tulehdukset tulee kylmän uikkarin vaikutuksesta. Meillä on "luomuvuoro" uimapukuvuoron jälkeen, jolloin ei tule noita ongelmia, kun ei ole uikkareita estämässä ihon lämpiämistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      47
      5017
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      22
      3705
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3483
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2838
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      89
      2713
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2670
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      18
      1841
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1646
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      202
      1488
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1331
    Aihe