Cuuurling

pottu

Mielestäni eilinen finaali kaatui yksinkertaisesti taktikointivirheisiin. Peliä yritettiin tehdä aivan liian vaikeaksi, kun pelin lisi pitänyt olla aivan hallussa viimeisen kiven edulla. Mielestäni Suomen peliä vaivasi koko turnauksen ajan pieni "tyhmyys" joidenkin tilanteiden osalta, mutta silti "Uusis" ja kumppanit pystyivät ne hoitamaan. Voi olla, että maalaisjärjelläni ei kaikkia hienoimpia kuvioita tajua, mutta kun finaalissakin vastustajalla on melkein kaikki mahdolliset omat kivet pesässä, on jotain taatusti vialla.
Mutta onhan se ymmärrettävää, että finaalissa alkaa puristamaan harjanvartta liikaa, joka näkyi Suomen pelissä. Pelihän hajosi 3:n pään jälkeen täysin. MIelestäni Suomen joukkueella ei ole hävettävää, hopea on hieno saavutus. Hopea ei ole häviö tässä tapauksessa, mutta se tapa millä se tuli jää kaivelemaan. Kunniallinen parin pisteen tappio olisi ollut paljon parempi.

1

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uhkarohkeasti

      koko kisojen ajan. Eivät juurikaan harrastaneet takeouteja, vaan aina lähes kaikki kivet pelissä. Tämä linja toimi taidolla ja tuurilla finaaliin asti, mutta sitten taktiika petti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1916
    2. 121
      1385
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1160
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      60
      1083
    5. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      283
      1063
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1059
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      138
      1045
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      94
      897
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      829
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      826
    Aihe