Uusis, tunnettu myös nimillä UusiPaavis, M15 ja Määris-Uusis, on kova mies. Apulaisinaan hänellä hyörii mm. tupla-Mäkis ja Kiis-kiskis. Nämä miehet pystyvät lähestulkoon mihin vain.
UusiPaavis laittaa kiven liikkelle ja tuplis-Mäkis ja Kiis-kiskis harjaavat sen minkä ennättävät. Kivi suhahtaa ohi suojiksien ja menee määriksellä Nannyyn. Kansa hurraa, Suomen oman presiksen, Tarjiksen, johdolla. Mukanaan hänellä on oma kultsinsa Penttis sekä curlisliiton puhis.
Heittojen välillä Määris-Uusis ratkaisee Rubikin kuutiksen viidessä sekuksessa, tekee uuden Suomen enkkiksen leukiksen vedossa, etunojispunnerruksessa, hengityksen pidiksessä sekä sisäratojen 60:llä metriksellä.
Uusis ohjaa tuplis-Mäkiksen heittoa Nannyn lähettyviltä : "Pistä vaan tuleen normiksella puniksen ja siniksen rajoille mutta niin ettei mee Nannyyn ainakaan suojiksien taakse tai sitten pistä ihan normiksella vaan tuplis ja suojikset laitiksiin tai jotain."
Tuplis-Mäkis ei ole ollenkaan tyytyväinen " Mitä vittusta, toihan on selvä tupliksen paikka, enkait mä vittis voi määristä vittis pistää vittis, hä?"
"Okei, pistä suojiksella ratsastamalla pesiksen kaks reunoilla olevaa kivistä kohti Nannyssä olevaa kivistä siten että se kimpoaa ja tökkistelee vielä alapesässä olevat kaks kivistä pois niin saadaan niitten kaikki kivikset poikkikseen"
Tuplis-Mäkis tekee työtä käskettyä, kivi lähtee vinhasti liikkeelle ja kaverit harjaa vimmatusti, hiki päässä. Sillä välin UusiPaavis,M15, nostelee housujaan, käy pissiksellä ja kahviksella sekä kerkeepä vielä, saakelis, harjaan heittokiviksen Nannyn keskelle.
Vuoroon tulee vastapuoli, niillä on viimeinen kivis ja on viimeinen pää.
UusiPaaviksen puhelin soi, siellä on Hyvinkään kaupunginjohtis. "Tota noin, Uusis, mä oon kyllä sanonu teille tästä ennenkin, mutta otanpa tän vielä kertaalleen puheeksi. Nimittäin on se yhtä saakelista, että kun meidän pojat hiekoittaa kävelykadut niin samana päivänä joku on lakaissut ne hiekat pois! Ei vittus voi olla totta, koko kaupungista lakaistu joka yö kaikki hiekkikset pois!"
"Joo, no meidän pojikset vähän harjoittelee" sanoo Uusis ja pistää luuriksen kiinni.
Peli päättyy, Suomis voittaa ja presis sekä kansis hurrailee.
Uusiksen seikkailuja
Määris
2
611
Vastaukset
- luulet olevas
hauska, mee nurkkaan häpeemään. Curling-pojat
on rautaa.- Jee
Must toi oli hyvä ja hauska. Tälläisiä lisää :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869