Mikä sulate/tuorejuusto?

Löytyy mauttomia 2% hyviä 15% ja täyteläisiä 30% tuorejuustoja. Ingmanin ja Olympiat ovat sitkeää jankkia, mutta Hovi ja CremeBonjour levittyviä. Noista taas CremeBonjourissa on kolesterolia, mutta Hovista se ei ilmene (eli ilmeisesti on?).
Onko vähärasvainen vai täysrasvainen Hovi sitten terveellisempi valinta? Molemmissa on enemmän tyydyttyneitä rasvoja. Vai löytyykö kasvisrasvapohjaista tuorejuustoa markkinoilta?
53445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

on terveellisin sulatejuustovaihtoehto. Siinä on hiilihydraatteja 0

Äänestä
  • 22 prossaa rasvaa, aika epäterveellistä minun mielestäni. Ja lisäaineita:

    Mono-, di- ,trinatriumsitraatti,
    mono-, di-, trinatriumfosfaatti,
    polyfosfaatit: matrium-, kaliumpolyfosfaatti, natriumkalsiumpolyfosfaatti ja kalsiumpolyfosfaatti

    Äänestä

  • Koskenlaskijaan ja muihin sulatejuustoihin on virvoitusjuomien tapaan lisätty fosforiyhdisteitä, jotka ovat haitallisia elimistön kalsiumaineenvaihdunnalle ja siten luustoen tiheydelle.

    Sulatejuustoja terveellisempiä vaihtoehtoja ovat joko vähärasvaiset tuorejuustot tai rypsiöljyä sisältävät juustot.

    Äänestä

Kokonaan kasvispohjaisia tuorejuustoja löytyy ainakin tofutti-nimiseltä firmalta. Maistuvat vähän erilaisilta, mutta soveltuvat syötäväksi varsin hyvin. Juuston valinnassa merkitystä lienee eniten sillä, millaisessa suhteessa siellä on kovia ja pehmeitä rasvoja (Enemmän pehmeitä hyvä).
Sit, koska noilla korvataan margariineja, olisi hyvä tsekata, että vaihdon jälkeen ruuasta löytyy niitä omega-3 -rasvahappoja tarpeeksi, sillä niitä ei kovin monesta muusta lähteestä saa ruuasta.
Levitettävistä juustoista tuskin löytyy kauheasti lisäaineettomia terveysvaihtoehtoja ollenkaan.

Äänestä
  • Ainakin kovat juustot ovat melko suolaisia, joten sitäkin saisi mielellään olla mahd. vähän lisättynä. 0,7% taitaa olla vähäsuolaisen raja, 1,3% aika perus ja siitä ylöspäin aika tanakasti suolattua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


syämelle kirjoitti:

Löytyy mauttomia 2% hyviä 15% ja täyteläisiä 30% tuorejuustoja. Ingmanin ja Olympiat ovat sitkeää jankkia, mutta Hovi ja CremeBonjour levittyviä. Noista taas CremeBonjourissa on kolesterolia, mutta Hovista se ei ilmene (eli ilmeisesti on?).
Onko vähärasvainen vai täysrasvainen Hovi sitten terveellisempi valinta? Molemmissa on enemmän tyydyttyneitä rasvoja. Vai löytyykö kasvisrasvapohjaista tuorejuustoa markkinoilta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu