ValMisTamaaN ItsE

Mun mielestä jokaisen pitäisi valmistaa kouluruoka itse eli 3-5 hlö ryhmä saa valmistettavakseen koko koulun ruuat. Yksi porukka raastaa salaatit, yksi pesee perunat, yksi tekee kastikkeen ym. Sitten toinen porukka tiskaa astiat ja pyyhkii pöydät.

Johan tulisi arvostusta kouluruualle!

Ps. ja kaikki tämä videoidaan, jotta mahdolliset soppaan sylkijät saadaan kiinni itse teosta.
6428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei kuule onnistu tuollainen nykykouluissa. Ne ruuat tilataan suurimmassa osassa kouluja valmiina keskuskeittiöistä. Ei ne "keittäjät" muuta kuin lämmitä sen ruuan ja lykkäävät esille.

Äänestä
  • No, sittenhän oppilaat pääsisivät helpommalla kun ei tarvii kuin

    Lämmittää ruoka
    laittaa se tarjolle
    tiskata astiat
    tyhjentää roskikset
    siivota ruokala

    Saatais sillä ruokalan tädin palkallakin uusia koulunkäyntiavustajia!

    Äänestä

Tähänhän menisi koko päivä! Ohjeitukset, haku tukusta, ruuan listaukset ym. Menkää peruskoulun jälkeen ravintola/suurtalous linjalle jos ruokaa koulussa haluatte tehdä. Ja miettikääs sitä rahanmenoa, jotkut ruuat varmasti menisivät pilalle, kalliit raaka-aineet menisivät hukkaan. Ei onnistuisi.

Äänestä
  • Jos koulussa on vaikkapa viisisataa oppilasta?

    Äänestä

En puhunut siitä määrästä mitään. Puhuin vaikeudesta ym.

Äänestä

mun mielestä olis parempi jos kaikille pidettäis jonkinlaiset kotsan tunnit siinä ennen ruokaa :P. olis semmonen tunnin pitunen aika jona aikana tehdään ite ruokaa jostain valmiista aineksista. ei oo mahdollista vaan toteuttaa koska koulupäivä venyis aika pitkäks jos joka päivä 1 lisätunti, mutta muuten olis hyvä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokkaus kunniaan kirjoitti:

Mun mielestä jokaisen pitäisi valmistaa kouluruoka itse eli 3-5 hlö ryhmä saa valmistettavakseen koko koulun ruuat. Yksi porukka raastaa salaatit, yksi pesee perunat, yksi tekee kastikkeen ym. Sitten toinen porukka tiskaa astiat ja pyyhkii pöydät.

Johan tulisi arvostusta kouluruualle!

Ps. ja kaikki tämä videoidaan, jotta mahdolliset soppaan sylkijät saadaan kiinni itse teosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu