Mun mielestä jokaisen pitäisi valmistaa kouluruoka itse eli 3-5 hlö ryhmä saa valmistettavakseen koko koulun ruuat. Yksi porukka raastaa salaatit, yksi pesee perunat, yksi tekee kastikkeen ym. Sitten toinen porukka tiskaa astiat ja pyyhkii pöydät.
Johan tulisi arvostusta kouluruualle!
Ps. ja kaikki tämä videoidaan, jotta mahdolliset soppaan sylkijät saadaan kiinni itse teosta.
Johan tulisi arvostusta kouluruualle!
Ps. ja kaikki tämä videoidaan, jotta mahdolliset soppaan sylkijät saadaan kiinni itse teosta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei kuule onnistu tuollainen nykykouluissa. Ne ruuat tilataan suurimmassa osassa kouluja valmiina keskuskeittiöistä. Ei ne "keittäjät" muuta kuin lämmitä sen ruuan ja lykkäävät esille.
No, sittenhän oppilaat pääsisivät helpommalla kun ei tarvii kuin
Lämmittää ruoka
laittaa se tarjolle
tiskata astiat
tyhjentää roskikset
siivota ruokala
Saatais sillä ruokalan tädin palkallakin uusia koulunkäyntiavustajia!
Tähänhän menisi koko päivä! Ohjeitukset, haku tukusta, ruuan listaukset ym. Menkää peruskoulun jälkeen ravintola/suurtalous linjalle jos ruokaa koulussa haluatte tehdä. Ja miettikääs sitä rahanmenoa, jotkut ruuat varmasti menisivät pilalle, kalliit raaka-aineet menisivät hukkaan. Ei onnistuisi.
Jos koulussa on vaikkapa viisisataa oppilasta?
En puhunut siitä määrästä mitään. Puhuin vaikeudesta ym.
mun mielestä olis parempi jos kaikille pidettäis jonkinlaiset kotsan tunnit siinä ennen ruokaa :P. olis semmonen tunnin pitunen aika jona aikana tehdään ite ruokaa jostain valmiista aineksista. ei oo mahdollista vaan toteuttaa koska koulupäivä venyis aika pitkäks jos joka päivä 1 lisätunti, mutta muuten olis hyvä