Mihin turistien rahat

Mihin joutuvat ne paljon kehuttujen turisteista saadut rahavirrat? Minä olen jatkuvasti rahaton, enkä ole niitä rahavirtojen vauhtia edes nähnyt, vielä vähemmän päässyt saalistamaan! Menevätkö ne pyydyksillä sadut eurot takaisin etelän herrojen tileille? MISSÄ EUROT VIIPYVÄT?????
51215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

no ehkä ne rahat menee niiden yrityksen omistajille joiden palveluja turistit käyttävät.. tuskinpa kukaan jakelee satasia esim.sulle!?!!!

Äänestä

Osa menee yrittäjien tileille ja osansa saa valtio ja kunta verojen muodossa, joten näiden kautta saat osasi sossun luukulta jos olet niihin oikeutettu.

Äänestä
  • Katteleppa ympärillesi vaikkapa Levitunturin ympäristössä niin näet mihin suurinosa rahoista on menny. Pitäis näkyä. Kannattaa kattoa esimerkisksi Könkään kylässä niin näkee, että rahaa on myös mennyt työntekijöille. Kylässä rakennetaan puolikymmentä uutta omakotitaloa vuodessa. turististien tuoma raha luo nuorille uskoa elämään ja ihmiset sikiää. Mitähän Kittilä olisi ilman turistien tuomaa rahaa. Varmaan keskusta kuin Pelkosenniemi ja kylät täynnä autioita taloja. Osa menee tietysi voittoina uuden rakentamiseen ja hullulle yrittäjäparalle palkaksi rikien ottamisesta. Jumalan siunasta turistien tuomille rahoille. Se on rehellistä pisnestä. Hintoja voitais vielä nostaa esim. Levillä koska asiakkailla on varaa maksaa. Meikälänen ei osta Kittilän kaupoista tavaraa koska ei ole siihen varaa. Mutta mettästä ja järvistä löytyy syötävää. Kahvia ja vessapaperia ostan pari kertaa kuussa, empä juuri muuta. Viinaan, tupakkiin ja takseihin ei mene rahaa, joten vähälläpä mie pärjään. Häytyy tästä lähteä Lossinranthan pilkille, jos keitän kalapotun..

    Äänestä

Joo, etelän herrat sytyttelee sikareitaan satasen euroilla, jotka ovat lappalaisten selkänahkoista repineet. Euroja ei ole matkailusta lappalaisille luvassa, koska etelän porvarilliset kapitalistipaskiaiset eivät tunne solidaarisuuden käsitettä.

Äänestä
  • Kyllä se varmaan harmittaa Rovaniemen poliitikkoja, kun kansalaiset tuntevat paremmin ja paremmin lakia. Vaikka Rovaniemen syyttäjä ei halunnut konkurssiepäselvyyksistä syytteitä nostaakaan, niin silti joudutaan käräjille mitä ilmeisimmin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


70v lapissa asunut kirjoitti:

Mihin joutuvat ne paljon kehuttujen turisteista saadut rahavirrat? Minä olen jatkuvasti rahaton, enkä ole niitä rahavirtojen vauhtia edes nähnyt, vielä vähemmän päässyt saalistamaan! Menevätkö ne pyydyksillä sadut eurot takaisin etelän herrojen tileille? MISSÄ EUROT VIIPYVÄT?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu