valurautapannu

stiina

Miten saisin valurautapannun parhaiten puhtaaksi? Olen pessyt kuumalla vedellä ja harjalla, en saanut ihan puhtaaksi. Voiko käyttää teräsvillaa?

8

15204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teme

      Valurautapannuhan kestää vaikka atomipommin, joten jynssää sydämesi kyllyydestä, kunhan jätetään pesuaineet pois!

      • sitten-

        vettä sinne ja kuumennat vettä ja jynssäät samalla, sitten annat taas muhia siinä levyllä, sitten taas jynssäät.JNE.


    • sääliä!

      "Pilalle menneenkin" valurautaisen paistinpannun voi palauttaa uudenveroiseksi, kunhan vain käyttää tarpeeksi kovakouraisia menetelmiä. Itse olen käyttänyt sähköporakoneeseen kiinnitettyä kuppiteräsharjaa. Olen laulattanut värkkiä niin pitkään, että esille on tullut kirkas, hopeanhohtoinen rauta.

      Kunnon jynssäyksen jälkeen pannu on tietenkin rasvapoltettava vastaavalla tavalla kuin upouusikin.

    • tietäjä näissä asioissa

      On hehkuttaa valurautapannu punahehkuun, jolloin huokosistakin palaa kuona pois. Ensin punahehkutus ja sitten hidas jäähdytys. Sen jälkeen suolatonta sianläskiä pannulle ja hellan levylle. Kun läsä on juoksevaa, levy pois päältä ja anna pannun imeä itseensä rasvaa. Sitten pese kuumalla vedellä....ja avot sinulla on kuin uusi pannu. Helppoa kuin heinänteko.

    • Sara

      Ruoste, palanut karsta, ja "ikävä" maku saa valurautapannusta kätevästi pois kun kuumentaa pannun kuumaksi ja lisää pannulle reilusti tavallista ruokasuolaa ja hinkkaa ja hieroo suolaa pannulle vaikka paperin avulla, suola kerää karstan ja rasvan pois ja poistaa esim. kalan hajun tehokkaaasti. Pese jäähtynyt pannu pelkällä vedellä ja kuivaa ja rasvaa öljyllä tai muulla ravintorasvalla, mikä ei sisällä paljoa ainakaan vettä... kuin uusi pannu :)

    • miivalvah

      Toimii sekä valurautapadassa, valurautaisessa paistinpannussa, muurikassa. Jos kattila on nyt likainen, niin kuumenna se kuumaksi ja kun se on kuuma, kaada sinne reilusti vettä. Lika suorastaan ryöpsähtää kattilasta pois. Ole kuitenkin varovainen, ettet polta itseäsi. Se vesi ei sieltä mitenkään lennä silmille, niin kuin ehkä moni ajattelee, mutta toki varovainen kannattaa olla. Rasvapoltto kattilaan aina aika ajoin. Jokaisen kokkauksen jälkeen hyvä puhdistus ja sen jälkeen levyllä kuivaus ja öljyäminen. Näin itse teen ja on toiminut hyvin.

      • stiina

        Kiitos Teille kaikille, kun viiysitte neuvoa!!!


      • Medusa
        stiina kirjoitti:

        Kiitos Teille kaikille, kun viiysitte neuvoa!!!

        Kun alat tekemään ruokaa, jos pannu on vähän esim. pölyinen tai luulet että se on likainen, niin pyyhkäise öljytupolla kauttaaltaan. Sitten, kun olet ruokasi valmiiksi saanut ja sinun pitää pestä pannu, mutta välttämättä esim. lettujen paiston jälkeen pannua ei tarvitse pestä, niin lämmin vesi ja harjaus ja sen jälkeen ohut sipaisu öljyä, niin taas on pannusi käyttövalmis seuraavalla kerralla. Letun paiston jälkeen poistan vain rautalastalla ylimääräisen ruoan tähteen ja sipaisen öljyllä ohuesti, ei mitään paksua pintaa,koska seuraavalla kerralla siinä on kelmu, mutta ohut sipaisu kauttaaltaan. Aikani opettelin ja pähkäilin, että miten saan pannuni pysymään kauniina ja kiiltävänä, mutta näin toimien se pysyy kiiltävän mustana ja käyttövalmiina kaiken aikaa. Siis jokaisen käytön jälkeen sipaisu öljyä pintaan, niin jo taas pelaa ja pelittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5795
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      45
      5305
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3698
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3653
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      90
      3211
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2874
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2720
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2370
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1834
    Aihe