Kesäkuntoon mutta miten?

Haluaisin saada apua laihdutukseen. Minun pitäisi laihtua 16kg ja 3kuukautta aikaa.
Jos jollakin on kokemusta tai muuten vaan neuvoja olisin erityisen kiitollinen!
82027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Terveellinen laihdutusvauhti on 0,5-1 kg viikossa.
Alussa ruokailutottumusten muuttuessa ja jos ylipainoa on paljon, saattaa lähteä enemmänkin, mutta nopeasti vauhti tasaantuu.
kutri.net auttaa.

Äänestä

Ei ole mitään helppoa tietä laihtumiseen. Se on aina kovan työn takana, eli paljon liikuntaa ja kunnon ruokavaliot niin alkaa tuloksiakin tulemaan.
16 kiloa kolmessa kuukaudessa on iso määrä mutta jos on motivoitunut laihduttamaan niin se kyllä onnistuu. Se on vaan siitä jaksamisesta kiinni että sinne lenkille menee :)

Äänestä

Sä oot alottamassa nyt aivan liian myöhään. Ois pitäny alottaa jo paljon ennen vuodenvaihdetta. 16 kiloa on muutenkin aivan älyttömän paljon mutta vielä kolmessa k:ssa.... huhhuh... veikkaan et ei onnistu!

Äänestä

Minustakin tuo on liian hurja tahti. Itse olen juuri laihduttanut 10 kg vuodessa. Siitä on nyt noin puoli vuotta ja vielä on pari kiloa kadonnut. Mutta siis yritän tässä sanoa, että parempi olis jättää ne kuurit sikseen ja panostaa siihen elämäntapamuutokseen. 3 kk on pitkä aika olla laihdutuskuurilla ja usein tapahtuvat repsahdukset on todennäköisiä. Siinä on sitten vaarana, että 3 kk jälkeen painat täsmälleen saman verran kuin nytkin. Kannustaisin hitaaseen painonpudotukseen, koska onhan se mukavampi olla esim. 5 kg kevyempi 3 kk päästä.

Kaikki luulevat, että tällä kerralla se onnistuu, nopeesti, varmasti ja pysyvästi. Ja varmasti onnistuukin, jos on valtava itsekuri. Tosi asia on, että harvalla lihavalla on valtava itsekuri.

Tsemppiä sinulle projektiisi.

Äänestä
  • "Tosi asia on, että harvalla lihavalla on valtava itsekuri. "


    Se tuntuu näkyvän kaikilla laihdutuspalstoilla.


    Aivan uskomattomia vetoja mihin ihmiset repsahtaa... Silloin jos joutuu ahmimaan 2 suklaalevyä sen takia, että töissä on tullut pahamieli koska on pomo, on sanonut, että koetappa tulla ajoissa töihin...

    Silloin voidaan puhua, että lihavuus on sairaudesta johtuvaa... saisikohan siihen jotain tukea tai lääkitystä????? koska on sairaus!!!!!

    Äänestä

jos laihdutat 16kg kolmessa kuukaudessa niin voit olla varma että paino lähtee nesteenä ja lihaksina myös eikä pelkästään läskinä. Jos haluat, että kaikki paino lähtee läskinä niin laihduta 1/2 kg viikossa, korkeintaan 1 kg viikossa.

Kun teet pysyvän elämäntapamuutoksen niin ei tartte luopua kaikesta hyvästä, vaan voit pitää herkkupäivän kerran viikossa ja kuusi päivää viikossa syöt tosi terveellisesti ja liikut paljon. Tällöin ei tapahdu repsahdustakaan ja paino pysyy helpommin alhaisena. Liian tiukka dieetti ei toimi pidemmän päälle ja kilot tulee nopeasti takaisin jos palaat takaisin vanhaan systeemiin.

Äänestä

syö paljon kasviksia ,hedelmiä,juo vettä aina ennen ateriaa,joka tietty koostuu esim,1peruna vähän broiler.ja keit.kasv.kokojyvä leipää ,maitoa tai piiimää..hedelmiä(banaania harvemm.)kalsium auttaa laihdut.eli maustam.jogurttia n.4dl/pv jne.lenkkeile tunnin verran pari krt/pv että syke nousee ...spinning laihduttaa ..salilla käyntejä 3/krt/vko.joitten välissä lenkkeilyt,hiihdot .Itse laihduin 2v.sitten helmikuu-heinäkuu 19kg.Japainon pud.lis.sain virkeän olon..jaksoi paljon paremmin!jatkan salillakäyntejä,pitkiä kävelylenkkejä ja terv.ruokavaliota .Painoa tuli 5kg.takas,mut salillakäynnin vuoksi lihakset kiinteytyneet...eli ei haittaa pikkupainonlisäys! herkuttelenkin kerran/vko!tsemppiä.

Äänestä

Hei

Minulle ruoanhimojen kurissapitämisen kannalta tärkeintä on välttää sellaisten ruokien syömistä jotka nostavat verensokeria nopeasti. Eli jos en syö sokeripitoisia ruokia ja leivonnaisia ollenkaan, minun on mahdollista pitää kalorimäärät kurissa. Vaikka söisin aamulla/ aamupäivällä kääretorttupalan sen lisäävä vaikutus ruoanhimoon heijastuu jostakin syystä iltaan asti.

Kuitenkin esim. tumma suklaa (väh. 70% kaakaota) ei ole pannassa, se ei ilmeisestikään nosta verensokeria liikaa vaikka tyydyttääkin suklaankaipuuta. Myös rasvattomaan maitoon sekoitettu kaakaojauhe + Canderel on hyvä iltajuoma, kehosi käyttää yöllä maidon proteiinit ja lihaksillasi on parempi mahdollsiuus säilyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laihiksella:) kirjoitti:

Haluaisin saada apua laihdutukseen. Minun pitäisi laihtua 16kg ja 3kuukautta aikaa.
Jos jollakin on kokemusta tai muuten vaan neuvoja olisin erityisen kiitollinen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu