tässä pari kysymystä:
- onko kokemusta kenelläkään yamahan kiillotusliinasta? ( semmonen vaalean sininen, jossa lukee yamaha mustalla yhdessä kulmassa, tarkoitettu hopeiselle huilulle), ku minusta tuntuu, että siitä lähtee jotain ainetta".. tai jotain, koska sormet ovat aina kiillottamisen jälkeen "tahmeat" tai semmoset jännät.. ja lähteekö huilun pinnasta jotakin siihen liinaan, kun tuntuu että liina vaan mustuu joka kerralla! (en soita rasvasilla käsillä, ja huiluni kiiltää ja hohtaa, eli ei oo musta) mut silti liinaan tulee joka kerta lisää "likaa". --> Eli siis mitä tässä liinassa on, ja onko ollu hyvä??
- onko yamahan YFL 211 hyvä huilu??? oisin ostamassa sitä, niin soiko hyvin.. ym???
- mistä saa poikkihuilun ote taulukon netistä??? sis että siinä näkyy kaikki nuottien otteet??
Vastauksia kiitos! :)
poikkihuilusta.....
13
13207
Vastaukset
- Mixxxaaja
Huilun pudistamiseen ei välttämättä tarvitse mitään erikoisliinoja. Ko. liinat saattaa olla tarkoitettu hieman likaisemman huilun puhdistamiseen ja sisältää jotain puhdistavaa ainetta. Puhdas ja pehmeä flanellikangas kostutettuna sopii mainiosti kunhan muistat kuivata huilun huolellisesti lopuksi. Ja muista puhdistaa huilu myös sisältä. Venttileistä saat kosteuden pois sätkäpaperin avulla. Paperi sen alle ja hieman kovempi puristus kuin soitettaessa. Toista muutaman kerran jos tarve vaatii.
Mitään "rautakaupan" hopeankiillotus kemikaaleja ei saa käyttää! Vaikka hopeaan tulisikin tummentumia, ne ei haittaa sointia. Isompi puhdistus kannattaa antaa suosiolla ammattihuoltajan tehtäväksi.
PS: puhtaat kädet ja puhdas suu on tärkeää, ei siis heti burgerin jälkeen puhaltelemaan ;)
Ja se otetaulukko löytyy näistä:
1- http://www.wfg.woodwind.org/flute/fl_bas_1.html
2- http://www.wfg.woodwind.org/flute/fl_bas_2.html
3- http://www.wfg.woodwind.org/flute/fl_bas_3.html
http://www.wfg.woodwind.org/flute/- emmulimuli
kiva, ku tos on kaikki sormitukset. Onhan ne seevireiselle huilulle?
- Milkku
En oikein tajunnut niitä ote taulukoita.
Voisiko joku selittää... ?
Miten poikkihuilusta saa oikeanlaisen äänen? - flutegirl -98
Milkku kirjoitti:
En oikein tajunnut niitä ote taulukoita.
Voisiko joku selittää... ?
Miten poikkihuilusta saa oikeanlaisen äänen?Tämän kyseisen seikan takia huilu on melko haastava soitin, jos ei hakeudu musa-opistoon yms.
Vaikka otteet olisivatkin ihan oikein, pitää hankkia tietynlainen puhallus tekniikka ja kulma. Seiso "tukevassa asennossa", suora ryhti, jotta taat suoran ilmankulun. Sitten vatsassa pitää pitää jatkuvasti tukea, erityisesti puhaltaessa ja huulet eivät saa olla kireät, eikä huilu liikaa sisään -tai uloskääntyneenä. Kannattaa myös harjoitella peilin edessä soittoasentoa ja muita yksityiskohtia. (;
- poikkihuilun soitelija
-Niin mäkin haluisin ne poikkihulu oteet...
- poikkihuilun soitelija
-uijui!Siina on kaikki mitkä halusin!
- @Taco@
Mixxxaajan viestis näkyy ne haloo
- almost_desperate
Pystyykö huilulla soittaan sointuja? Ja jos pystyy nii mistä vois löytyy sellanen sivu missä niitä lukis (et mikä sointu on mikäkin ääni/sormi yhdistelmä)...
- minun tietääkseni...
Huilu on "soolosoitin" eli ainakaan perinteisellä huilulla ei pitäisi pystyä soittamaan sointuja tai säestämään. Mutta jos soittaa esim huiluduetossa ym. Voi esim nuotteihin merkityn soinnun soittaa pelkkänä yhtenä äänenä, esim F voi soittaa normaalina f1 -nuottina. (:
- Klarinettisoittava
hej olin tänään siskoni kanssa, joka soitta huilua,kokeilemassa yamaha YFL211 ja se oli todella hyvä mut kantsi kokeilla monia eri. Kannataa vaan googlata huilunotetaulukkoa.
- double problem
Moikka! Tietääkö kukaan mistä päin tamperetta löytyis yksityisiä huilunsoiton opettajia? Haluaisin alkaa soittaa poikkihuilua, mutta opistoista sanottiin, että vain lapsena aloittaneille, ja muissa musiikkikouluissa mistä kyselin, ei huilunsoittoa edes ole. Eli mistä kysellä yksityisiä opettajia?
- kolookko
Ei sieltä sellasia löydy, turha vaiva.
- Anonyymi
Sastamalan musiikkiopistossa voi aloittaa poikkihuilun opetuksen jopa eläkeläinen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1694620Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2013338Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562912Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1152906Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis412834Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos482213Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132167Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552015En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131935Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien661509