Eli, minua alkoi askarruttaa, että mitä osaa Helppo C- tasoinen ratsastaja? Entäpä Helppo B- tasoinen? Toivon todella vastauksia.. :)
Vastaukset 8
- semmu
Vois sanoa näin, että hommaapa käsiisi nämä ohjelmakirjaset ja katso mitä liikkeitä siellä on. Jos hallitset nämä, olet sen tason ratsastaja. C:n tasolla pitäisi osata etuosankäännökset, siirtymiset, temmonlisäykset, pysähdykset, mutta muoto ei ole vielä niin tärkeä. Tiet tärkeämmät. HeB:ssä täytyy osata hevosta koota jo vähän paremmin eli liikkeet/siirtymiset tulee tiiviimällä tahdilla, eli muoto pitää olla edes vähän hallussa. Laukkavoltti, pysähdykset, keskiravi, keskilaukka, keskikäynti... Mitä kaikkea siellä nyt onkaan.
Pohkeenväistö taisi tulla vasta HeA:ssa... Ja siellä on sitten välissä vielä K.N-Special vai miten nyt kirjoitettiinkaan C:n ja B:n välissä.- pälänen
C-tasoisiin ratoihin eivät kuulu etuosankäännökset ja pohkeenväistö tulee jo B-tason radoissa (He B:0 ei taida sisältää pohkeenväistöjä, voin tosin olla väärässä sillä kyseistä rataa en ole aikoihin ratsastanut. KN-Special on B-tasoinen rata, vaikka ei sisällääkkään pohkeenväistöjä ja muuta sellaista.
- semmu
pälänen kirjoitti:
C-tasoisiin ratoihin eivät kuulu etuosankäännökset ja pohkeenväistö tulee jo B-tason radoissa (He B:0 ei taida sisältää pohkeenväistöjä, voin tosin olla väärässä sillä kyseistä rataa en ole aikoihin ratsastanut. KN-Special on B-tasoinen rata, vaikka ei sisällääkkään pohkeenväistöjä ja muuta sellaista.
C-merkin koulukokeessa on muistaakseni etuosankäännökset. Ja Helppo C:ssä on ollut, ei ole kyllä enää kun ovat taas sitä muuttaneet. Joten kyllä C:n tasolla pitäisi osata etuosankäännökset.
He B:ssä ei pohkeenväistöjä ole, en sitten B-merkin koulukokeesta tiedä kun en ole sitä ikinä mennyt.
Enkä tiedä tarkasti KN-Specialista, mutta mielestäni se on helpompi kuin HeB. Ainakin se on aina se C joka korvataan KN-Specialilla. ELi seurakisoissa olen nähnyt että on ollut KN-Special, HeB, HeA ratoina.
- martsa
http://www.ratsastus.fi/asp/system/empty.asp?P=206&VID=default&SID=774565607472416&S=1&C=19429
siellä on ohjelmat ja niistä näet mitä niissä pitää osasta mennä - @Ridaaja@
Minä ratsastan HeB ja meillä on ollut hevosen kokoamista, sekä pohkeenväistöä, että etuosankäännöksiä. Kylläpä ne ainakin meidän tuntilaisilta sujuu.
- Hevosmaailmassa
luki tällästa:
Helppo C
Keskikäynti
Harjoitusravi
Harjoituslaukka (oikea ja vasen)
Temponlisäys ravissa
Pysähdys
Peruutus
Arvosteluperusteet: ratsastajan vaikutus hevoseen, ratsastajan asento, istunta ja apujen käyttö, oikeiden teiden seuraaminen
Helppo B
Lisätty käynti
Keskiravi
Keskilaukka
Vastalaukka kiemurauralla (ts. kiemuraura ilman laukanvaihtoja)
Pohkeenväistö
Siirtyminen peruutuksesta suoraan raviin
Siirtymiset harjoituslaukasta/-ravista keskilaukkaan/-raviin ja toisin päin
Arvosteluperusteet: askellajien vapaus ja säännöllisyys, lennokkuus (eteenpäinprkimys, takaosan työskentely), kuuliaisuus, ratsastajan asento, istunta ja apujen käyttö, oikeiden teiden seuraaminen
Helppo A - tyuihyubvgv
missä kohti avot ja sulut tulee?
- passionhorse
Muistaakseni avot ja sulut tulee haastava b tasolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981201
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku87824Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31764- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93606- 31593
- 18548
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist15541Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43513- 10466