Kiva uusi pomo!!!

KenaS

Kyllä täytyy sanoa että mukavan tuntuinen on uusi pomoni. Toivottavasti ei vain ole silmälumetta.

Aloitin työt helmikuussa ja olin varma että ensi kesänä on sitten 1 viikko lomaa ja talvella ei yhtään. Pomo otti lomat kuitenkin tänään puheeksi ja kysyi että kävisikö sellainen että pidän lomaa niin kuin muutkin ihmiset, eli kuukauden kesällä ja viikko talvella? Eihän sitä muuten pirukaan jaksa, tuumi hän.

5

1869

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itsekin palkattomalla

      kyllähän sitä useimmiten saa lomaa - vaikka sitä ei olisi tienannutkaan, otathan huomioon sen, että pystytkö olemaan kuukauden ilman rahaa??

      Olet aloittanut työt helmikuussa ja mikäli olet ollut sinä kuukautena 14 pv töissä, saat 2 lomapäivää - samoin maaliskuulta. Sitten napsahtaa lomantienaamiskausi umpeen eli palkallinen kesälomasi on 4 päivää! Myöskin ensi talvilomasi on palkatonta. Ensi talven lomasi olisi palkallinen mikäli olisit ollut maaliskuun loppuun tänä vuonna väh. vuoden töissä. Saat siis palkallisen talvilomasi vasta 2 vuoden päästä.

      Itsekin aloittanut työni uudessa paikassa vasta, pidän palkatonta lomaa pari viikkoa, enempään ei peppu kestä :)

      • asia

        on niin että se loma ei ole palkatonta, vaan loman ajalla on normaali palkka! Tarkistin vielä kun en ollut uskoa korviani.


      • Jaatinen

        Ei loma ole koskaan palkatonta, tai muuten se ei ole lomaa, vaan virkavapaata. Ja jos esimies tarjoaa "lomaa", se myös on sitä, eikä palkatonta virkavapaata.


    • Työnantaja

      Ei kukaan tarjoa mitään ilmaiseksi eli et saa palkkaa loma ajaltasi , tai sitten olet pomosi mielestä supertyöntekijä ja hän haluaa palkita sinut jotenkin .

      • talousjohtaja

        Toi "työnantajan" kommentti on ihan lööperiä. Palkallista "ansaitsematonta" lomaa annetaan usein uusille asiantuntijatason työntekijöille. Johtotasolla on lähesä päivänselvää, että uudellakin työntekijällä on täydet tai lähes täyde lomat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      162
      2559
    2. 80
      1097
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      1007
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      75
      829
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      82
      684
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      100
      599
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      508
    Aihe