Kertokaa millaista oli hyppyvaljaissa hyppääminen? Pystyykö menemään normaalisti ympäri ja auttaako treenari siinnä.
Kertokaa mahd yksityiskohtaisesti.
Mistä valjaita voi ostaa?
Kertokaa mahd yksityiskohtaisesti.
Mistä valjaita voi ostaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuuluuko vaijerit hintaan vai ovatko ne hallilla?
Kertokaa please kaikki? Uskaltaako helposti siirtää jäälle hyppyvaljaan taodot sitten.
T sama
Meiän valmentaja on ainakin käytättänyt hyppyvaljaita meillä ahkerasti. Nehän ovat siellä jäähallilla valmiina. Sitten meillä on myös ollut käytössä sellainen onki. Se on valmentajan oma. Täytyy vain luottaa valmentajaan.
Meidän hallilla valjaat on siellä valmiina.
Niillä pystyy hyppäämään tosi lennokkaasti ja melko 'normaalisti' riippuen kuinka kireellä ne on. Ne toimii myös ainakin meilläpäin joillekin (ainakin mulle :)) henkisenä apuna. Kierrokset pääsee helpommin, mun mielestä niissä onkin just se idea, että kun on ilman valjaita tajunnut vaikka kolmoistulpin idean, niitä kierroksia mennään sitten kalastamaan valjaisiin.
Kun tehdään hyppyjä jotka tulee kaarevasta vauhdista (axel, schalkow..eli ei esim. flippi) pitää hypätä tasan vaijerin alapolella, jos hyppää linjasta pois, hyppy menee pieleen tai kiertyy jotenkin tyhmästi :) Tietysti suorankin vauhdin hypyissä hypätään vaijerin alapuolella, mutta niissä on helpompi pysyä linjassa kuin esim. axelissa.
Valjaista on siis hyötyä ja ne on kivat, koska niissä uskaltaa hypätä paremmin kolmoishyppyjä ja niissä harjoittelu on hauskempaakin. Tosin kun tulee valjaista pois, tuntuu tosi orvolta alkaa hyppäämään kun ne ei oo enää siellä turvana.. se on kamalaa :D
hinnoista ja ostopaikoista en sitten tiedä..