Olen innostunut halvan raketin tekemisestä. Toimivin idea on ollut alumiinifolion sisään kiedottu tulitikun rikkipää. Onko mitään muita polttoainevaihtoehtoja? Bensiini, alkoholi ja etenkin ruuti ovat liian vahvoja.
Raketti
10
3477
Vastaukset
- Canopus
"Bensiini, alkoholi ja etenkin ruuti ovat liian vahvoja."
Bensiini ja alkoholi olisivat muuten hyviä aineita, mutta kun ne perkuleet tarvitsee tuota happea palaakseen, joten niitä ei oikeastaan voi käytää voimanlähteenä kotitekoisissa raketeissa.
Ruuti sensijaan on oikein hyvä voimanlähde, kunhan se vain ei ole liian ärtsyä. Onhan ilotulistusraketeissakin käytetty ruutia ja hyvin tuntuvat lähtevän.
Kuitenkin mielestäni ehkä parhaasta tavasta tehdä halpa raketti löytyy keskustelua tuolta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4500000000000543&posting=22000000014485324
"Toimivin idea on ollut alumiinifolion sisään kiedottu tulitikun rikkipää."
Itse olen tuota kokeillut, enkä ole siinä vielä onnistunut :( . Johtuu ilmeisesti väärästä tekniikasta.- kokeiltiin
- Canopus
kokeiltiin kirjoitti:
Taitaa olla tuo tulitikun päässä käytettävä aine vähän muutunut vuosien aikana. Nykyään tulitikkua ei saa syttymään vaikka kuinka vasaralla takoisi. Homma kuitenkin onnistuu jos jauhaa tulitikun pään hienoksi ja raaputtaa joukkoon tikkuaskin kyljestä vähän raapaisupintaa. Epäilen vielä lisäksi, että tulitikuissa käytettävä aine ei ole yhtä "ärhäkkää", kuin joskus muinoin, eikä siten lennätä rakettia niin helposti.
- Erkko
Käytä vettä "polttoaineena".
0.5l muovi pullo
2-3dl vettä
2m 8mm puutarhaletkua
7.5mm poranterä
paineilmaa (hyvä pumppu tai kompura)
Poraa pullon pohjaan (aivan keskelle) reikä joka on hieman pienempi kuin letkun ulkohalkaisija. Askartele pulloon pahvista siivekkeet joiden varassa se seisoo (pohja irki maasta) ja jotka ohjaavat lentoa suoraan. Letku kiinni pohjareikään (noin 1mm sisään, jotta lähtee irki). Vettä pulloon. Pullo pystyyn. Painetta putkeen.
Ilmanpaine sysää veden voimalla ulos pullosta ja pullo lentää 10-20m ilmaan.- kunnon paineilla
ja oikealla vesimäärällä se lentää satoja metrejä. tosi on.
- Ehhehee
Kaveri söi hernekeittoa ja joi litran piimää, työnsi senjälkeen takapuoleensa golfpallon, pumppasi painetta kyykistymällä muutaman kerran pallo ampaisi kuin tykin suusta lentäen n. 20 metriä !
- 112333333333333333333
Ei vitsi make, postasit helvetin huonon vitsin kymmenen vuotta vanhaan ketjuun...
- RuutiUkkonen
Musta ruuti on mielestäni aivan lupaava aine raketin polttoaineeksi. Raekoko vaikuttaa palamisominaisuuksiin, hienojakoinen palaa nopeammin. Ominaisuuksiin voi vaikuttaa myös palokanavan muodolla.
Savuton ruuti sitävastoin on heikko valinta. Suljetussa tilassa savuton ruuti palaa räjähdyksenomaisesti. Sen paineominaisuudet ovat vaikeita hallita.
Musta ruuti on siitä mukavaa että se palaa melko hitaasti. Niinpä ampuja voi tällätä mustaruutiaseensa piipun vaikka täyteen mustaaruutia, eikä se silti räjäytä piippua rikki.
Mustan ruudin kanssa vaan kannattaa olla varovainen, sillä se syttyy pienestäkin kipinästä. Ampujien ruutipullot ovat yleensä messinkiä juuri siksi että messingistä ei synny kipinää kun se kolahtaa kiveen.
Mustaruutiampuja voi ostaa valmista mustaaruutia kilon purkeissa. Sitä purkkia vaan ei kannata jättää ihan lähelle kun sählää raketin kanssa. - Perinteinen_niksi
Voit myös tehdä elektrolyysillä vedestä ja ruokasoodasta vetyä ja happea. Kaasuja 50ml muoviruiskuun 20-25ml ja HUOM: loput ilmaa niin paljon kuin mahtuu, ainakin 25ml. Mäntä kannattaa vetää ihan taakse. (Jos kaasuseosta ei laimenneta, ruisku räjähtää palasiksi.) Pidä sytytettyä tulitikkua ruiskun edessä ja paina varovasti mäntää niin että kaasu osuu liekkiin. Mäntä jää käteen ja ruisku lentää n. 30 metriä. Muista suojalasit ja laimennettu kaasuseos! Yksi ruisku kestää todennäköisesti yli 20 käyttökertaa.
- Anonyymi
Simo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233123Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3743Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68740Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3660Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35597Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32591- 40521
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19520Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3519- 36505