Jauhotoukat

jauhopussi

Avasin uuden jauhopussin ja päällimmäisenä oli kaksi pientä mustaa ötökkää jotka kaivautuivat jauhoihin kun yritin niitä pyydystää. Kuulemma jauhotoukkia.

Ovatko toukat vaarallisia, voiko loppujauhot vielä käyttää? Kuitenkin leivonnaiset paistetaan kuumassa, niin eivätkös pöpöt kuole?

3

8811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaan

      jos et välitä pienestä ylimääräisestä proteiiniannoksesta leivonnaisissasi... syöväthän ne kaikenlaisia toukkia joissain afrikan maissakin. itse kyllä miettisin enemmänkin sitä, että jos et heitä pussia heti roskiin, leviävät toukat munineen takuuvarmasti myös muihin kuivakaapin antimiisi... mutta tosiaan jos se proteiini ei haittaa näissäkään niin mikäs siinä :D

    • maksaa

      Ehdottomasti heität jauhot pois, muuten tuholaiset leviävät kaikkialle kuiviin tuotteisiin ja niiden hävitys ei olekaan ohan helppo juttu.

      Jauhojen hinta on niin alhaalla, että siitä ei pitäisi kiikastaa.

    • sikuriyksi

      jauhot pitäisi pakastaa jonkun aikaa niin ne kuolevat, näin itse sain ne vähenemään tai ohuen siivilän läpi seuloen. ne eivät ole myrkyllisiä, tosin vähän inhottavia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      28
      9170
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      25
      3632
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      43
      2194
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      93
      1976
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      13
      1852
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      12
      1445
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      24
      1288
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1177
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      836
    10. Missä palaa?

      K-Market sauhuaa missä päin Poria?
      Pori
      66
      804
    Aihe