Hei!
Onko kokemuksen neuvoja kenelläkään.. yritän laihduttaa n.8 kg tavoitteena. Ongelmana, on yksinhuoltajana pitäisi lisätä liikuntaa ja nuorimmainen on otettava mukaan. Vaunujen kanssa lenkillä käydään välillä. Monet yritykset luopua herkuista katkeavat siihen, kun tulee töistä kotiin ja rakkaat lapset aloittavat äkäilyn ja kotihommatkin pitäisi jossain välissä hoitaa.. Siinä väsyneenä hyvin nopsaan unohtuu hyväkin tavoite..lohdutukseksi teetä ja vaikka jaffakeksi..onko vinkkejä?? Kiitos etukäteen.
Onko kokemuksen neuvoja kenelläkään.. yritän laihduttaa n.8 kg tavoitteena. Ongelmana, on yksinhuoltajana pitäisi lisätä liikuntaa ja nuorimmainen on otettava mukaan. Vaunujen kanssa lenkillä käydään välillä. Monet yritykset luopua herkuista katkeavat siihen, kun tulee töistä kotiin ja rakkaat lapset aloittavat äkäilyn ja kotihommatkin pitäisi jossain välissä hoitaa.. Siinä väsyneenä hyvin nopsaan unohtuu hyväkin tavoite..lohdutukseksi teetä ja vaikka jaffakeksi..onko vinkkejä?? Kiitos etukäteen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ainakin ettei osta kotiin MITÄÄN herkkuja.
tuo on ainoa mikä oikeesti auttaa... kaapintyhjennys herkuista eikä mitään vastaavaa tilalle. kyllä ne lapsetkin vähän aikaa ilman pärjää, tehkää vaikka herkkulakko yhdessä ja motivoi lapsia jollain tietyllä lakon päätyttyä antamallasi pienellä palkkiosummalla. kun on vähän aikaa ollut syömättä herkkuja, ei tee niin mielikään. hedelmätkin alkaa maistua paremmilta :)
ja hiilihydraattien käyttöä. Sokeri aiheuttaa alkoholin tavoin riippuvuutta ja sokerihumalan ja sitä seuraa krapula ja himo sokeriin. Se on alkoholistille tuttu asia. Lisäksi hiilihydraatit aheuttavat sokeritasapainohäiriöitä ja mielialan vaihteluita, joka lapsilla esiintyy tarpeettomana kiukutteluna.
sen huomaa heti, jos vähemmän makeaa, tulee ihan huono-olo ja päätä alkaa särkemään.
Lopeta huonojen hiilihydraattien käyttö. Eli sokeri, kaikki sokeroidut tuotteet, kaikki raffinoiduista jauhoista tehdyt tuotteet (ja muutkin raffinoidut tuotteet) ja peruna pois. Täysjyvätuotteita voi nauttia, mutta kannattaa katsoa mitä ostaa, sillä usein täysjyvänimellä myydään kaupassa kaikkea muutakin kuin täysjyvätuotetta.
Lisäksi kannattaa varmistaa vitamiinien ja hivenaineiden riittävä saanti, eli paljon kasviksia (mutta ei perunaa), täysjyvätuotteita (mieluiten hapatettuna tai idätettynä), palkokasveja (papuja, linssejä, maapähkinöitä), hyviä rasvoja (neitsytoliiviöljy), siemeniä ja pähkinöitä, sekä vaihtelevasti rasvaista kalaa (esim. lohi, makrilli, sardiini), mutta myös vähärasvaisia kaloja. Myös simpukat, katkaravut ja kananmunat ovat hyviä sopivasti nautittuna. Jos pidät lihasta niin kannattaa suosia kanaa, sikaa ja kalkkunaa.
Makeanhimo on yleensä seurausta nopeasti vaihtelevasta verensokerista, joka johtuu pitkälle prosessoiduista elintarvikkeista, kuten raffinoiduista jauhoista ja sokerista. Matalan glykeemisen indeksin ruoilla (ts. ruoalla josta vapautuu energiaa hitaasti ja pitkään) siitä pääsee eroon, siis noilla ohjeilla, jotka annoin.
Jos osaat englantia niin kannattaa katsoa Harvardin mielipide tähän asiaan. Sieltä löytää suunnilleen samoja ohjeita kuin mitä juuri tuossa annoin, mutta paljon tarkemmin.
Nutrition source, Harvard School of Public Health:
http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/
marie keksejä joita sallin kahvin kanssa joskus naposteltavan ja ananasjaffa,jota hörppään kulauksen pahimpaan tuskaan...
ja jotain sokerittomia pastilleja joita voi imeskellä yhden vaikkapa päivässä...
eli sallin pikkunautintoja itselleni kuitenkin...
vinkeistä. Täytyy ottaa kokeiluun. Ja nyt lenkille ;)
Terve! Minä ostan appelsiineja ja pussin porkkanoita. Niitä on ihana napostella ja vaikka ne onkin makeita niin eivät niin vaarallisia ja lihottavia kuin karkit ja keksit. Näin yritän välttää keksit, koska jos niitä syön yhden, meneekin sitten koko paketti! ;)