Kaipaisin tietoa

Gitta

Voisitteko kertoa, miten onnistutte syömään terveellisesti moneen kertaan päivässä (se suositus taitaa olla jotain kahden tunnin välein ja kaksi lämmintä ateriaa) ja lisäksi noudattaa esimerkiksi Painonvartijoiden pisteitä, tai pitää kalorimäärät vaan alhaalla ja laihdutte?

Itseäni ottaa päähän, kun menetin itsekurini kun tuntui etten Painonvartijoitten pisteitä syömällä saanut tarpeeksi ravintoa, vaan koko aika oli väsynyt olo ja nälkä. Toki laihduin, tavoitteena ei ollutkaan laihtua kuin kolme-neljä kiloa, mutta nyt sitten olen alkutekijöissäni taas. Tänään päätin että aloitan sen Painonvartijoitten pisteiden laskun taas, mutta ei vaan pystynyt näkemään nälkää, oli pakko syödä, ja pisteethän siinä poksahtivat yli. Missä välissä saatte syötyä ne kaksi ateriaa, viljatuotteita, ja kaikkia muita ravintoaineita joita olisi hyvä saada? Itselläni tuntuu että täytyy jättää kaikki muut pois jos syön kaksi lämmintä ateriaa päivässä, että niinä päivinä ei sitten syödä leipää tai jugurttia, tai jos syödään leipää ja jugurttia niin ei toista lämmintä ateriaa. Ja kuitenkin käytän lautasmallia, että salaattia otetaan toiselle puolelle lautasta ja ruoka sitten sille toiselle puolelle puoliksi, mutta en ymmärrä miten silti olen siinä tilanteessa että en millään saa kaikkia mielestäni tärkeitä ruoka-aineita syötyä?

5

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettei pisteet riitä päivittäiseen syömiseen. Silloin kun olin pisteillä (alotan taas pikapuoliin) söin toisena lämpimänä ateriana kasviskeittoa (pv:n ohjeissa 0 pistettä) ja ruisleipää tykö sekä tietysti raakasalaattia tms. Sillä sain pisteet riittämään ja illallekkin jäi vielä pojoja. Kaupan valmiit vähärasvaiset keitot on myös hyviä, mut niissä on aika lailla suolaa, joten kannattaa lukee tarkkaan sisällöt.

    • Noppa

      Miks ihmeessä pitäisi syödä kaks lämmintä ateriaa päivässä? Ei se siitä ruoasta sen terveellisempää tee jos se on lämmitettyä. Itse syön aina lounaaksi vaan salaattia tai jogurttia jossa mysliä. Tuota painonvartijoiden ohjelmaa on ennenkin kritisoitu juuri tuostakin syystä että kalorimäärät on jätetty liian alhaisiksi eli pistemäärä liian pieneksi. Ravinnon määrää on helppo nostaa kun kiinnittää enemmän huomiota laatuun. Painonhallinta on loppuelämän juttu ja siksi se syöminen pitää olla sellaista mikä tuntuu hyvältä niin fyysisesti kuin henkisestikin. Mieti nyt vielä onko se painonvartijat nyt ainoa vaihtoehto. Itse käytän kalorilaskuria ja se tuntuisi olevan mulle sopiva ratkaisu.

      • l(a)ihis

        Kyllä vaan lämmin ruoka täyttää mahaa paremmin kuin kylmä! Myönnän ettei se ole fysiikan lakien mukaista, mutta siltä tuntuu. Myös lämmin tee täyttää mahaa enemmän kuin kylmä vesi.


    • tinttu

      Ensinnäkin, mun mielestä voit unohtaa jonkin 17-18 pisteellä kituuttamisen ihan reilusti. Mä saisin sen pisteiden laskutestin mukaan syödä 18 pistettä, mutta syön reilusti 20-22 pojoa. Hyvin riittää. Joskus riittää 18:kin, jos on tullut esim. herkuteltua niin saatan päivän, pari ottaa vähän kevyemmin.

      Aamulla syön kaurapuuroa makeutusaineella, sokeroimatonta mehukeittoa, leseitä ja 1 tl rypsiöljyä joukkoon sekä marjoja pakastimesta. Lisäksi Profeel- tms. yhden pisteen jogurtti tai marjarahka (0,5 prk rahkaa ja marjoja mak.ainetta).

      Lounaaksi esim. pari ruisleipää/näkkileipää, 2 tl Beceliä, 4 ohuen ohutta leikkelettä, sulatejuustoa, mahdollisesti 0,5 % sulatejuustoviipale ja ehkä lisäksi juurespohjainen keitto, joskus pelkkää juuresta kasvisliemessä, joskus mukana 1-2 kalkkunanakkia (0,5 p./kpl) tai vähärasvaista peuran/hirven jauhelihaa. Lisäksi kirsikkatomaatteja ja babyporkkanoita.

      Päivälliseksi esim. ISO kasa salaatinlehtiä, valkokaalia, kurkkua ja suolakurkkua 1 rkl Creme Bonjour valkosipuli-yrttiä sekä pieni peuranfileepihvi/kalkkunanfilee paistettuna i tl:ssa rypsiöljyä, mausteeksi 1 rkl Breme Bonjour herkkusieni-tatti -makua. Jälkkäriksi Danone Vitalinea kevyt suklaamousse tai vaniljavanukas.

      Iltapalaksi banaani, omena/pari mandariinia, marja- tai hedelmärahka (0,5 prk rahkaa), All Bran muroja rasvattomalla maidolla tai vaihtoehtoisesti sokeroimatonta mysliä rasvattoman maustamattoman jogurtin ja marjojen kanssa.

      Pari litraa vettä päivässä sekä muutamia kuppeja teetä/kahvia.

      Tuossa nyt pääasiallinen ruokavalioni perusta, hieman joskus vaihdellen ja pisteiden rajoissa noista valiten. Yleensä syön 20 pistettä, viikonloppuisin 22 tai jos liikun paljon niin vielä muutaman pisteen ylikin.

    • Gitta

      Kiva kuulla muitten kokeiluja. Itse olen todellakin yrittänyt sillä 17 pisteellä pärjätä, mutta tuntuu että se on itsensä rääkkäämistä. Mutta kun en liiku oikeestaan ollenkaan, paitsi hyötyliikuntaa jonkin verran päivän mittaan, niin en ole uskaltanut pahemmin noita pisteitä nostella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2306
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1946
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1601
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1232
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1053
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe