Olen niin paha makeanvetäjä että en voi olla siitä erossa. Nyt kun laihdutan (taas) Ajattelin että en kiellä niitä kokonaan, koska se menee liian vaikeaksi( kieletty hedelmä houkuttaa pahemmin)
Eli nyt sellaisia kevyitä herkkuja kehiin. Smoothieita, kiisseleitä jne..makeita, mutta ilman sokeria tai keinotekoisesti makeutettuja.
kiitos!
Eli nyt sellaisia kevyitä herkkuja kehiin. Smoothieita, kiisseleitä jne..makeita, mutta ilman sokeria tai keinotekoisesti makeutettuja.
kiitos!
Vastaukset 8
Vanhimmat
piimää ja pakastemarjoja ja sussur..ihan ok, mutta aika hapanta ja piimän makuista, vaikka siitä pidänkin... mitä siis lisäksi sekaan?
minä teen lähes päivittäin: eli sulatan mansikat puolisulaksi, sitten lisään sekaan pari kananmunanvalkuaista ja sauvasekoittimella vatkaan kuohkeaksi, makeutan "makonen"-makeutusaineella(saa kaupasta). tämä auttaa minulla joskus makeahimoon, ei kylläkään aina...
Tein tätä eilen ja oli tosi hyvää:
Sulatin pakastemarjoja (käytin mansikkaa/mustikkaa/punaherukkaa) kattilassa ja kun olivat "mössönä" laitoin n. 7 tippaa nestemäistä makeutusainetta joka kestää kuumentamista. Sen jälkeen kaadoin marjaseoksen uunivuoan pohjalle ja vatkasin 3 munanvalkuaista kovaksi vaahdoksi ja levittelin marjojen päälle. Sitten uuniin (kiertoilma 200 astetta) n. 5-10 min, kunnes valkuaisvaahto hieman ruskistuu.
Itse sekoitan tehosekoittimessa lähes jäisiä mansikoita ja jotain punaista mehua (sokeritonta)
ja sitten nautin jääkylmänä herkkuna. Lesepaketeissakin on usein smoothietten ohjeita ja käytän niitä. Tavallisesta maustamattomasta jugurtista saa loihdittua ihanan herkun lisäämällä siihen pakastemarjoja tai banaania, happamiin marjoihin voi lisätä hiukan sokeria tai makeutusainetta. Monissa keittokirjoissa on vähän sokeria ja rasvaa sisältävien leivonnaisten reseptejä. Kesällä kaikki herkut voi korvata annoksella tuoreita mansikoita. Kaikkein halvimmaksi tulee varmaankin ostaa kukkakaupasta keväällä mansikkaruukku, joka tekee marjoja koko kesän. Mustikat ovat todella maukkaita maidon kera. Eilen Kuningaskuluttaja-ohjelmassa oli juttua sokerittomista makeisista, niidenkin valikoima on kasvanut melkoisesti muutaman vuoden takaisesta. Tuossapa sinulle vähän asiaa herkuttelusta hyvällä omallatunnolla!
Omenaviipaleet kruunaavat ruispalan omenakakuksi!
Vinkin sain perheemme pitkäaikaiselta tuttavalta, kannattaa kokeilla!
Mun resepti, 2 pääsee nauttimaan tästä:
250 g jäisiä marjoja (sekoitus tai mitä sitten itse haluat)
2 dl maitoa
(1 banaani, riippuen kuinka lasket kaloreita/pisteita jne).
makeutusainetta maun mukaan
Kaikki tehosekoittimeen ja sekoita. Kaada laseihin ja ime pillillä:)
Toki tosta usemapikin nauttii, vaan meillä halutaan paljon herkkua!
Tehosekkotimmeen
Maito, tietenkin rasvatonta.
Turha lihavien on huijata itseään moisilla resepteillä. Ei muutakuin spartalaista kuria ja enemmän istumaannousuja. Lihavat lyllertää ja syö salaa fasupaloja.