Hyvä ravintola jyväskylässä

Mikä olisi hyvä ruokaravintola jyväskylässä, olemme menossa sinne viikonloppuna mutta ei tuntemusta kaupungin ravintoloista.
41768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Riippuu vähän, mitä olette hakemassa: gourmet'ia vai edullisempaa?
Old Bricks Inn'in ravintola on pubimaisen viihtyisä ja ruokakin takuuvarmasti hyvää. Sitten Figaro Asemakadulla on kodikkaampi eikä mikään ketjupaikka. Banthai on kaupungin ainoa thaimaalainen, vähän sivussa keskustasta, mutta hyvä ruoka. Pizzeria Maria lähellä yliopistoa on ehdottomasti paras pitsapaikka, Sohwi myös kohtuuhintainen ja ruoka ihan ok. Blomstedt on oiva paikka Lutakossa eli hyvin lähellä keskustaa. Kissanviikset on romanttinen pihvipaikka, Ranskalaiset korot ja Vesilinna varmasti myös laadukkaita ja korot ainakin oikein tyylikäs. Tässä muutama.

Äänestä

keskustasta: Fransmanni ja huviretki. Ketjupaikkoja, ja niin monta mielipidettä kuin ihmistä :) Itse oon todennut ruuan olevan ihan ok. ;)

Äänestä
  • mennä missä tahansa kaupungissa. Mutta jos haluaa mennä syömään oikeasti ja kokea erilaisia ravintoloita, niin ei nyt ikinä kannata vieraassa paikassa tyytyä ketjupaikkojen tajoamisiin.
    Ranskalaiset korot Jyväskylässä: aivan ihanaa ruokaa, loistava palvelu ja ihana miljöö. Että terveisiä vaan henkilökunnalle.

    Äänestä

  • turvallisia kirjoitti:

    mennä missä tahansa kaupungissa. Mutta jos haluaa mennä syömään oikeasti ja kokea erilaisia ravintoloita, niin ei nyt ikinä kannata vieraassa paikassa tyytyä ketjupaikkojen tajoamisiin.
    Ranskalaiset korot Jyväskylässä: aivan ihanaa ruokaa, loistava palvelu ja ihana miljöö. Että terveisiä vaan henkilökunnalle.

    Ketjupaikat on myös erittäin tylsiä, eli jos haluat aina ja jatkuvasti syödä saman annoksen riippumatta siitä, missä olet, niin go ahead. Myös sisustus on tuttu ja turvallinen kaikissa ketjupaikoissa.
    Suomessa on aika turvallista syödä ulkona, sillä säännökset ravintola-alalla on niin tiukat. Riippuu tietenkin, mitä turvallisuudella tarkoitetaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aila79 kirjoitti:

Mikä olisi hyvä ruokaravintola jyväskylässä, olemme menossa sinne viikonloppuna mutta ei tuntemusta kaupungin ravintoloista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu