hei! olen kärsinyt ongelmasta sen suhteen et ei tiiä mikä on normaalin aikuisen naisen ruoan määrän tarve päivässä?on siis ollut syömisongelmaa niin vääristyny aika tavalla käsitys,onneks nyt jo taakse jäänyttä elämää.jos joku viitsii niin ihan konkreettisesti laittais päivän ruoat mikä sisältäis sen noin. onko se 1500kcal mitä nainen tarvitsee jo pitämään elintoiminnot??ihan esimerkki ruoat jne..saa ees vähän hajuu.kiitäs suunnattomasti =)
ruokamäärä
ljnvjj
61226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Esim. ravitsemusterapeutit suunnittelevat ruokavalioita mm. eräänlaisten vaihtotaulukoiden pohjalta. Vaihtotaulukoihin kuuluu leipäryhmä, hedelmäryhmä, rasvaryhmä, maitoryhmä, liharyhmä ja kasvisruokaryhmä.
Yksi annos kustakin ryhmästä kuuluisi olla energiapitoisuudeltaan seuraavaa: leipäryhmä 40-60kcal, hedelmäryhmä 40-60kcal, rasvaryhmä 40kcal, maitoryhmä 70kcal ja liharyhmä 80kcal. Kasviksia voi syödä vapaasti.
Esim. 1800-1900kcal (mikä on normaali, laihduttajilla tavallisimmin se 1500kcal) ruokavalioon voi kuulua 10 annosta leipäryhmästä, 3 annosta hedelmäryhmästä, 5 annosta rasvaryhmästä sekä yhteensä 8 annosta liha-ja maitoryhmästä. Ja niitä kasviksia vapaasti.
Ja päivässä tulisi syödä viisi ateriaa säännöllisin aikavälein (3-4 tuntia) ja energiajakauma eri aterioiden välillä suunnilleen näin:
aamupala n.300kcal
lounas n.400kcal
välipala n.250kcal
päivällinen n.500kcal
iltapala n.250kcal
yht.1700kcal
Ja jottet menisi nyt näistä pelkistä kaloreista sekaisin niin esimerkkinä 300kcal aamupalasta voisi olla seuraava:
puuro, veteen 3dl (100kcal)
mansikat 3dl (40kcal)
rasvaton maito 2dl (70kcal)
ruisleipä 1 kpl (50kcal)
rasva 1 tl (40kcal)
Yritin etsiä netistä nämä vaihtotaulukot, mutta en löytänyt. Olisit voinut nähdä mitä niihin eri ryhmiin kuuluu. Mutta kysy jos jäi jotain epäselväksi, mikä on kyllä mahdollista.. :)
listastasi tuli 1700 kcal. Tuolla määrällä minä lihoisin, hitaasti mutta varmasti. Minun peruskulutukseni on noin 1500 kcal. Tuossa tulisi päivittäin 200 kcal liikaa.
kiitos kovasti =) eiköhän tuossa vinkkiä ollut että hajulle pääsi hyvinkin!!! =)ei muuta ku syömään...
Ei tarvitse arvailla, netissä on laskuri sitä peruskulutusta varten. Se nimittäin vaihtelee painon ja pituuden ja iän mukaan.
Katso täältä:
www.kalolaskuri.fi
on mielestäni selkeämpi, en nyt muista osoitetta, mutta löytyy googlettamalla virtuaaliravintola.
sen kalorimäärän,se jakautuu aterioihin, tietty.Jos tahtoo mennä ateria liian pitkäksi, so. syöt kerralla liikaa, ota aterian päätteeksi yksi sokeripala. Se äkkimakeus lopettaa aterian ja antaa aivoihin merkin, että "se nyt loppui". Pääset pienekin aterian jälkeisestä nälän tunteesta alle minuutin, kun olet pari päivää treenannut.
Vain sokeri käy, mieluummion Pulmu tai se pikkupala,koska ne hajoaa heti. Suklaa ja makeiset hajoaa liian hitaasti ja "ällöä äkkimakeuden tuntua" ei tule.
Sitten, kun on tiukka paikka, voit myös huijata elimistöä syömällä vain sen yhden sokeripalan, ja viesti menee aivoihin, että"nyt on ateria syöty ja se loppui tähän". Seuraava nälkä tulee 1 - 2 tunnn päästä. Kaloreita 8?