En taida

kun lueskelin aikaisempia tämän skeptikko palstan juttuja. Jos skeptikon kuvaan kuuluu pohtia ja kinastella astrologian oikeellisuudesta, niin en taida olla skeptikko. Minulle kun on aina ollut TÄYSIN selvää etteivät planeetat eikä tähtikuvoiden tähdet voi vaikuttaa ihmisoloiden luonteeseen sun muuhun täällä telluksen pinnalla. Koen olevani perusihminen tässä mielessä en jokin skeptikko. Ne toiset voivat sitten olla 'jotain'.
5470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"kun lueskelin aikaisempia tämän skeptikko palstan juttuja. Jos skeptikon kuvaan kuuluu pohtia ja kinastella astrologian oikeellisuudesta, niin en taida olla skeptikko."


...suurin osa on aivan jotain muuta kuin skeptikoita. Pikemminkin näyttää siltä, ettei heillä ole hajuakaan, mitä skeptismi on ja mitä skeptinen elämänasenne edellyttää.

Äänestä
  • millaisia skepet ovat...fanaattisia uusien ajatusten kieltäjiä, konservatiiveja yksilmäisiä
    näköalattomia ajatuskyvyttömiä jäykkäniskaisia
    typeryksiä

    Äänestä

  • kyllä tiedetään kirjoitti:

    millaisia skepet ovat...fanaattisia uusien ajatusten kieltäjiä, konservatiiveja yksilmäisiä
    näköalattomia ajatuskyvyttömiä jäykkäniskaisia
    typeryksiä

    ....todisteita väitteillesi!

    Skeptinen asenne ei ole kaiken uuden estämistä, vaan se vaatii tuomaan uusien ajatusten tueksi todisteita - vain asioiden todistaminen tekee niistä hyväksyttäviä ja luotettavia. Pelkkien väitteiden varassa eläminen on sama kuin mihin tahansa uskontoon (kaikkine älyttömine piirteineen) hurahtaminen.

    Äänestä

  • ...todisteena tuon heh-tyypin purkaus: pelkkiä väitteitä, joiden tueksi ei tuonut mitään faktaa.

    Äänestä

Tutustupa tarkemmin, mitä skeptiseen ajattelutapaan ja elämänasenteeseen kuuluu:

http://www.skepsis.fi/jutut/skeptismi.html

Astrologiasta sananen: monet astrologian nimeen vannovat väittävät sitä tieteelliseksi. Siksi oikeiden tiedemiesten muiden skpetisesti ajattelevien velvollisuus on paljastaa astrologien väitteen älyttömyys. Se ei vaan ole kuin pieni osa siitä, mitä skeptikot tekevät. He ampuvat alas monia muitakin tuulesta temmattuja väitteitä. Jos skeptistä ajattelutapaa ei olisi, eläisimme edelleen pimeää ja taikauskoista keskiaikaa pappien johdattelemina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olla skeptikko kirjoitti:

kun lueskelin aikaisempia tämän skeptikko palstan juttuja. Jos skeptikon kuvaan kuuluu pohtia ja kinastella astrologian oikeellisuudesta, niin en taida olla skeptikko. Minulle kun on aina ollut TÄYSIN selvää etteivät planeetat eikä tähtikuvoiden tähdet voi vaikuttaa ihmisoloiden luonteeseen sun muuhun täällä telluksen pinnalla. Koen olevani perusihminen tässä mielessä en jokin skeptikko. Ne toiset voivat sitten olla 'jotain'.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu