Lumen sulamisen

En tiedä onko tämä kemia vai sää vai fysiikkakysymys...

Miksi lumi sulaa kävelyteiltä jotka on asfalttia vaikka lämpö on pakkasen puolella? Niin siinä kohtaa on tumma pinta mutta eihän auringonsäde tiedä missä asfaltti on. Ylhäältä päin katsottunahan kaikki on valkoista ja heijastaa yhtä paljon takaisin...
82243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Lumi paitsi heijastaa, myös läpäisee valoa, jolloin osa valosta siis pääsee asfaltille asti. Tumma asfaltti absorboi (sitoo/imee) valoa ja emittoi (lähettää) "sen" (ylimääräisen energian) sitten infrapunasäteilynä (lämpö). Infrapunasäteily sulattaa sitten lumen ja jään. Tästä ainakin luulen olevan kysymys.

Äänestä
  • Tuo kyllä kuulostaa hyvältä vastaukselta.

    Äänestä

  • Nestemmäinen vesi on nestemmäistä, koska vedellä ei ole silloin sellaista tasapainoa, että vesimolekyylien atomien ytimistä avautuvat energia-aallot taipuisivat lähes kokonaan oman molekyylin atomien ytimiin tai vähintään vierellä olevien molekyylien ytimiin.

    Nestemmäisessä vedessä molekyylien atomien ytimistä avautuvat elektronienergia-aallot pääsevät liikkumaan pidempiä matkoja molekyylien välissä, taipuakseen sen jälkeen jonkun molekyylin atomien ytimiin ja näin nestemmäisen veden molekyylit laajenevat eri tahdissa.

    Kun jonkun molekyylin atomien ytimistä avautuu energiaa enemmän toiseen suuntaan kuin toiseen suuntaan, niin sillä energialla kyseinen molekyyli muljahtaa toiseen suuntaan toisten vesimolkeyylien välissä.

    Jos nestemmäistä vettä kohti ei tule ulkoapäin juurikaan energia-aaltoja, pääsee vesi tasapainoon ja sen molekyyleistä avautuvat energia-aallot taipuvat kokonaisuudessaan vierellä olevien molekyylien atomien ytimiin, koska hankautuvat sieltä avautuviin energia-aaltoihin ja näin kyseiset molekyylit ns. lukittuvat ilman sidovoimia ja vesi jämähtää jäähän.


    Jää jatkaa kuitenkin kaiken aineen laajenemistaan, mutta ei aina pysy sen perässä ja näin järvien jäihin ilmestyy railoja.


    Eli jään molekyylien atomien ytimistä avautuu edelleen koko ajan elektronienergia-aaltoja, joiden tiheys kasvaa kaiken aineen laajenemisen mukaisesti, jolloin aallot omaavat aina vain kauempana elektroniverhon tiheyden.

    Jäästä ei kuitenkaan avaudu ulospäin juurikaan energia-aaltoja ja näin se on meille kylmää.

    Savor
    :);):)

    Äänestä

sattuu olemaan kaukolämpöputki alla.

Äänestä

Näin olen antanut itseni ymmärtää:

Lumi sulaa, vaikka on pakkasta.

Ja tästä olen aivan varma:

Valkoiset lakanat (periaatteessa niiden pitäisi heijastaa kaikki valo) kuivavat pakkasella pihalla.

Lumen sulaminen saattaa johtua, siitä että lumi ei ole valkoista vaan luonnonvalkoista. Eli siinä on muunkin värisiä kohteita kuin valkoisia. Nämä saattavat hieman absorboida lämpöä ja siten sulattaa lunta.

Lumen sulaminen on fakta, koska lunta sataa useita kymmeniä senttejä talvessa jopa pari metriä. Mehän hukkuisimme lumeen jollei se sulaisi. Eikös tämä ole sitä sublimoitumista?

Äänestä
  • Ei lumen tai jään tarvitse ensin sulaa haihtuakseen. Aine voi muuttua kiinteästä suoraan kaasumaiseen olomuotoon, mitä kutsutaan sublimoitumiseksi. Pyykin kuivuminen pakkasten aikaan perustuu juuri tähän ilmiöön.

    Äänestä

  • painuu kasaan, ei sula.

    Äänestä

  • lumi. kirjoitti:

    painuu kasaan, ei sula.

    Vaikka lumi onkin loskaa niin ei se sula ennekuin on saanut riittävän määrän energiaa.
    Tätä energiaa kutsutaan sulamislämmöksi. se energiamäärä on n. sama kuin 0-asteisen veden lämmittäminen 80 asteeseen.
    jos ei näin olisi, olisimme nesteessä aina kun lumen lämpötila nousisi plussan puolelle.
    Taisi kyllä mennä asian vierestä. Eiköhän se lumi pehmene juuri siksi että aurinko lämmittää asfaltin joka lämmittää lumen. Usein kyllä se lämpöputkikin kulkee tien alla, luulisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fysiikkaa kirjoitti:

En tiedä onko tämä kemia vai sää vai fysiikkakysymys...

Miksi lumi sulaa kävelyteiltä jotka on asfalttia vaikka lämpö on pakkasen puolella? Niin siinä kohtaa on tumma pinta mutta eihän auringonsäde tiedä missä asfaltti on. Ylhäältä päin katsottunahan kaikki on valkoista ja heijastaa yhtä paljon takaisin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu