Lumen sulamisen

fysiikkaa

En tiedä onko tämä kemia vai sää vai fysiikkakysymys...

Miksi lumi sulaa kävelyteiltä jotka on asfalttia vaikka lämpö on pakkasen puolella? Niin siinä kohtaa on tumma pinta mutta eihän auringonsäde tiedä missä asfaltti on. Ylhäältä päin katsottunahan kaikki on valkoista ja heijastaa yhtä paljon takaisin...

8

2139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keemikko

      Lumi paitsi heijastaa, myös läpäisee valoa, jolloin osa valosta siis pääsee asfaltille asti. Tumma asfaltti absorboi (sitoo/imee) valoa ja emittoi (lähettää) "sen" (ylimääräisen energian) sitten infrapunasäteilynä (lämpö). Infrapunasäteily sulattaa sitten lumen ja jään. Tästä ainakin luulen olevan kysymys.

      • fysiikkaa

        Tuo kyllä kuulostaa hyvältä vastaukselta.


      • Savor

        Nestemmäinen vesi on nestemmäistä, koska vedellä ei ole silloin sellaista tasapainoa, että vesimolekyylien atomien ytimistä avautuvat energia-aallot taipuisivat lähes kokonaan oman molekyylin atomien ytimiin tai vähintään vierellä olevien molekyylien ytimiin.

        Nestemmäisessä vedessä molekyylien atomien ytimistä avautuvat elektronienergia-aallot pääsevät liikkumaan pidempiä matkoja molekyylien välissä, taipuakseen sen jälkeen jonkun molekyylin atomien ytimiin ja näin nestemmäisen veden molekyylit laajenevat eri tahdissa.

        Kun jonkun molekyylin atomien ytimistä avautuu energiaa enemmän toiseen suuntaan kuin toiseen suuntaan, niin sillä energialla kyseinen molekyyli muljahtaa toiseen suuntaan toisten vesimolkeyylien välissä.

        Jos nestemmäistä vettä kohti ei tule ulkoapäin juurikaan energia-aaltoja, pääsee vesi tasapainoon ja sen molekyyleistä avautuvat energia-aallot taipuvat kokonaisuudessaan vierellä olevien molekyylien atomien ytimiin, koska hankautuvat sieltä avautuviin energia-aaltoihin ja näin kyseiset molekyylit ns. lukittuvat ilman sidovoimia ja vesi jämähtää jäähän.


        Jää jatkaa kuitenkin kaiken aineen laajenemistaan, mutta ei aina pysy sen perässä ja näin järvien jäihin ilmestyy railoja.


        Eli jään molekyylien atomien ytimistä avautuu edelleen koko ajan elektronienergia-aaltoja, joiden tiheys kasvaa kaiken aineen laajenemisen mukaisesti, jolloin aallot omaavat aina vain kauempana elektroniverhon tiheyden.

        Jäästä ei kuitenkaan avaudu ulospäin juurikaan energia-aaltoja ja näin se on meille kylmää.

        Savor
        :);):)


    • minätässä

      sattuu olemaan kaukolämpöputki alla.

    • Erkko

      Näin olen antanut itseni ymmärtää:

      Lumi sulaa, vaikka on pakkasta.

      Ja tästä olen aivan varma:

      Valkoiset lakanat (periaatteessa niiden pitäisi heijastaa kaikki valo) kuivavat pakkasella pihalla.

      Lumen sulaminen saattaa johtua, siitä että lumi ei ole valkoista vaan luonnonvalkoista. Eli siinä on muunkin värisiä kohteita kuin valkoisia. Nämä saattavat hieman absorboida lämpöä ja siten sulattaa lunta.

      Lumen sulaminen on fakta, koska lunta sataa useita kymmeniä senttejä talvessa jopa pari metriä. Mehän hukkuisimme lumeen jollei se sulaisi. Eikös tämä ole sitä sublimoitumista?

      • Ei lumen tai jään tarvitse ensin sulaa haihtuakseen. Aine voi muuttua kiinteästä suoraan kaasumaiseen olomuotoon, mitä kutsutaan sublimoitumiseksi. Pyykin kuivuminen pakkasten aikaan perustuu juuri tähän ilmiöön.


      • lumi.

        painuu kasaan, ei sula.


      • energiaa...
        lumi. kirjoitti:

        painuu kasaan, ei sula.

        Vaikka lumi onkin loskaa niin ei se sula ennekuin on saanut riittävän määrän energiaa.
        Tätä energiaa kutsutaan sulamislämmöksi. se energiamäärä on n. sama kuin 0-asteisen veden lämmittäminen 80 asteeseen.
        jos ei näin olisi, olisimme nesteessä aina kun lumen lämpötila nousisi plussan puolelle.
        Taisi kyllä mennä asian vierestä. Eiköhän se lumi pehmene juuri siksi että aurinko lämmittää asfaltin joka lämmittää lumen. Usein kyllä se lämpöputkikin kulkee tien alla, luulisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2845
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      108
      1120
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      931
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      885
    5. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      877
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      867
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      820
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      814
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      744
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      739
    Aihe