Tiedonhaluinen

sairaus?
4434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei varsinaisesti. Ilmeisesti saattaa johtua jostakin häiriöstä joissakin normaaleissa kehitysvaiheissa. Siksi ne eivät ole myöskään suotavia. Täytyy myös muistaa, että ne eivät ole normaaleja/tavallisia ja siksi kaikki ihmiset eivät niitä voi käsittää ja tästä syystä jotkut voivat pitää niitä sairautena ja yrittää niitä parantaa tai suunnitella hoitoja niiden mukaisesti. Fetismeistä ei kannata lähteä moralisoimaan, että hei eihän tuo nyt ole kivaa yms.

Erilaisista fetismeistä puhuttaessa kannattaa ottaa huomioon pakko-oireinen häiriö. Kannattaa myös mainita ettei kyseessä ole pakonomainen toiminto eli jos nämä jättää tekemättä uhkana ei ole esimerkiksi kuolema, ehkei kannata myöskään puhua harrastuksesta vaan kyseessä on ehkä halu pitää hauskaa.

Äänestä

Olen kirjoittanut tänne paljon viime aikoina supistuneesta elämänpiiristä. Fetismeissä voi olla myös kysymys sellaisesta, ettei löydä tarpeeksi sellaisia asioita elämäänsä jotka miellyttävät. Jotkut ihmiset hakevat enemmän vaihtelua ja toiset vähemmän.

Myös erilaiset vammat ja psyykkiset ominaisuudet voivat olla syynä fetismien harjoittamiseen. Esimerkiksi joku lääkitys saattaa aiheuttaa lähes täydellistä mutismia ja sitä kautta ihminen tarvitsee ehkä seksipalveluja (ei voida kaventaa elämää loputtomiin, ihmismieli tulee siinä vastaan), niin kai seksipalvelujen ostokin voidaan luokitella eräänlaiseksi fetismiksi? En ole tästä ihan varma.

Monestihan kyllä puhutaan paineiden purkamisesta sängyssä, kullakin on ne omat paineensa ja tapansa purkaa niitä. Se on kyllä vain sanonta, mutta varmasti myös ihan paikkansa pitävä asia. Ihmiset kaipaavat erilaisia asioita, esimerkiksi läheisyyttä ja hellyyttä, vaikka se olisikin kuinka säälittävää tai kuinka huvittavaa. Kaikkea ei ole aina mahdollista saada ja siihen on sitten vain sopeuduttava.

Jotkut ihmiset vain hakevat enemmän ja enemmän ja se on sitten jo sairaus, jos ei saa rajaa vedettyä mihinkään.

Äänestä
  • Aika harva kuitenkaan varmaan saa täydellistä seksuaalista tyydytystä em. asiasta vaan kyseessä on ehkä esimerkiksi esileikki?

    Äänestä

En tiedä mikä on sinun fetismisi. Luulen, että kannattaa kiinnittää enemmän huomiota siihen, onko fetismistäsi sinulle jotakin haittaa kuin siihen, luokitellaanko se tieteellisesti sairaudeksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko fetismi kirjoitti:

sairaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu