Nilkkapainot lenkillä?

Kertokaa asiantuntijat nilkapainoista lenkillä!

Itselleni ajautuivat kilon painot, joita ajattelen leikkispäältä kokeilla puolen tunnin löpsöhölkällä (7 min/km).

Meneekö paikat ihan paskaks ja jumiin, vai onko painohipsuttelusta hyötyä esim. maratonlihasten koulaamisessa?

P.S. Olen alle 4 tunnin maratoonari.
217010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Mitä ihmettä luulet hyötyväsi nilkkapainoista. Miksi ne pitäis nilkkaan panna? Hankaavat varmaan vereslihalle. Treenaa hyvä mies/nainen jalkoja punteilla tai laitteilla salilla erikseen. Et varmaan paranna maratonin tulosta nilkkapainoilla. Vai oliko tää vain vitsi?

Äänestä
  • Lenkki tehty. Tosi hiljaa mentiin ja mukavaa vastusta nilkkapunteista kertyi.

    Äänestä

Mä juoksen joskus nilkkapainot jalassa, tosin ne taitaa olla 500g painot/jalka. En usko että se turhaa on, kivasti "särkee" jalkoja sen jälkeen iltaisin eli kai siinä jotain tehoakin on....

Äänestä
  • Juosta nyt nilkkapainoil ajatelkaa nyt vähän järjellä ne on lihasliikkeitä varten. Nilkkapainot lenkillä siinähän ensinnäkin juoksutekniikka vääristyy, toiseks ei kauheen luonnollisen oloista juoksu ja kolmanneks kaatumisen riski kasvaa:)

    Voisin ymmärtää jos olisi esim lisäpainoa selässä tai vyötäröllä jolloin paino jakaantuisi tasaisemmin ja helpompi juosta.
    Lihasharjoittelu kannattaa pitää omana harjoitteluna eikä yhdistää lenkkeilyyn noin radikaalisti.

    Äänestä

on oikeassa. Muut kunhan löpisevät, kun eivät ole edes kokeilleen. Itsellä 1 1 kg nilkkapainot, tukevat muuten kivasti nilkkaa, ja olen kävellyt/juossut niillä nyt 5 pv ajan. Kaikki kritiikki, mitä niitä vastaan kuulee on punttisalipellejen höpötystä, jolla ei ole mitään fysikaalisia perusteita. Kaikki eivät viitsi tuhlata rahaa saleihin. Itselläni on esim. 24 kg kivi, jolla teen hyvin monipuolia liikkeitä kotona. Eripainoisia kiviä löytää ulkoa, kun pitää silmät auki:)

Äänestä

Oivoivoi hyvät ihmiset..

Olen käynyt salilla ja olen juossut painot nilkoissa. Ei vääristä mitään, ja on siitä hyötyäkin. Ne tulee nilkkoja, ne kasvattaa kestävyyttä ja energiaa kuluu jonkin verran enemmän.

Äänestä

Ei missään nimessä lisäpainoja selkään tai vyötärölle juostessa.
Juostessa polviin,nilkkoihin ja selkään kohdistuu melkoiset iskut jotka rasittavat niitä. Lisäpainot vaan lisäävät niiden kuormitusta.

Äänestä

Minulla alkoi juoksukunto kehittyä vasta kun aloin käyttää puolen kilon nilkkapainoja. Harjoittelusta saa niin paljon enemmän tehoja irti lisäpainoilla.

Äänestä

Lisäpainot tuo nivelille turhaa rasitusta. Ei hyvä.

Ja tehoja juoksuun tulee juoksuajasta, ei lisäpainoista.

Äänestä

- muuttaa juoksutekniikkaa
- tulee paikat kipeeks
- vammautumis riski kasvaa

ja eikä tuosta juurikaan mitään hyötyäkään ole.

T: liikunnan ohjaaja/juoksun SM-mitalisti

Äänestä

Lisäpainot nilkoissa on ihmiselle täysin epäluonnollista ja rasittaa ihan turhaan niveliä. Edes ylipainoisilla se paino ei kasaudu nilkkoihin. Jos välttämättä haluaa lisäpainoa lenkkeilyyn niin mieluummin sitä painoa sitten selkään tai vyötärölle.

En tosin ihan ymmärrä koko ajatusta. Lenkkeilyyn saa lisää tehoja kun juoksee kovempaa ja/tai enemmän.

Äänestä
  • En ole asiaan perehtynyt yhtään mutta väitän että ylipainoisella kuormitus kasautuu nilkkaan. Vaikka olisi painava reppu niin kuormitus kasautuu nilkaan. Väitän että lisäpainot nilkassa ei rasita niveliä enempää kuin lisäpainot vyötäröllä.

    Äänestä

  • s s kirjoitti:

    En ole asiaan perehtynyt yhtään mutta väitän että ylipainoisella kuormitus kasautuu nilkkaan. Vaikka olisi painava reppu niin kuormitus kasautuu nilkaan. Väitän että lisäpainot nilkassa ei rasita niveliä enempää kuin lisäpainot vyötäröllä.

    Tottakai se kuormitus kasautuu lopulta nikkoihin, mutta paino ei. Ei sitä painoa lihavillakaan siellä nilkoissa kilokaupalla ole. Juostessa se ylimääräinen paino nimenomaan nilkoissa lisää nivelten turhaa kuormitusta ja häiritsee jalan luonnollista liikerataa. Selässä tai vyötäröllä paino jakautuu tasaisemmin, joten ei ole haitaksi.

    Itselläni aikoinaan tuli melko pahoja ongelmia polvien kanssa, ja lopulta ties miten monen lääkäri ym. käynnin jälkeen eräs asiantuntija osasi sitten kysyä asiasta. Polvivaivat loppuivat melko pian sen jälkeen kun lopetin nilkkapainojen käytön. Kuulemma oli törmänny uransa aikana useisiin vastaaviin tapauksiin.

    Äänestä

Rasittaa lantiota ja lonkkia liikka en suosittelisi

Äänestä

Juoksemiseenhan tuo tehoa kovan tempon ja askelnopeuden treenaaminen palauttavien kevyiden pitkien peruskuntolenkkien ohella eikä suinkaan lihasvoiman kasvattaminen jalkapunteilla. Eihän noilla painoilla saa lisää vauhtikestävyyttä juoksemiseen koska ne vain hidastavat juoksvauhdin tempoa.

Äänestä

Tuulessa isommat painot patempi. Kukkakeppi harjakainenki pysyy pystyssä nilkkapainojen avulla

Äänestä

Nilkkaöainot todella loistavat koordinatiivisiin liikkeisiin ja esim. aitakävelyihin. Perusjuoksussa hyöty marginaalinen, mutta ei haitallistakaan. Itse painot eivät vammoja aiheuta, mutta jos on liikevirheitä niin saattaa korostaa niitä. Pitää tietää mitä harjoitusvaikutusta painoilla hakee niin toimii. Huippu-urheilussa yleisessä käytössä.

Äänestä
  • Voi yllättää, mutta painot kun laittaa käsiin niin paljon suurempi hyöty. Itselläni 0.5kg per käsi on liikaa. Joutuu laittamaan reppuun loppu lenkiksi.
    Eli heti kun kädet /yläkroppa ei liiku reippaasti niin painot pois.

    Äänestä

Niskapaino olisi kätsympi.

Äänestä
  • Soirolla paksu niska ilman vimpuloita. Punttia. Rinkiä. Epäkkäät.

    Äänestä

Kysykää Molarilta. Se on erikoistunut harjoituksiin, joilla saa itsensä rikki

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyödyt, haitat? kirjoitti:

Kertokaa asiantuntijat nilkapainoista lenkillä!

Itselleni ajautuivat kilon painot, joita ajattelen leikkispäältä kokeilla puolen tunnin löpsöhölkällä (7 min/km).

Meneekö paikat ihan paskaks ja jumiin, vai onko painohipsuttelusta hyötyä esim. maratonlihasten koulaamisessa?

P.S. Olen alle 4 tunnin maratoonari.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu