Lihan savustaminen nuotiolla

Nokimies

Ajattelin painella ensiviikolla metsään savutuslaatikon ja lihan kanssa. Tarkoitus olisi tehdä nuotio jonka päälle tulisi savustuslaatikko lihoineen. Onko kenelläkään kokemusta/tietoa miten pitkään noin 900g lihaklöntti savustuu vai onko ylipäänsä mitään järkeä savustaa noin suurta palaa kerralla? Onko kokemuksia lihapullien kypsyttämisestä savustamalla?

4

9489

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina silloin tällöin

      Mutta mikäli laatikossa on savustettu kalaa, ei kannata lihaa pilata. Laatikko pitää kalan jäljiltä putsata tosi hyvin. Itsellä on oma laatikko lihoille ja kaloille omansa.
      Muuten lihan savustus on helppoa. Usein savustan esim. paistia vain varttitunnin jonka jälkeen teen normaalisti uunissa. Silloin siihen saa sopivan savun maun.
      Koko kypsäksi savustaminen onnistuu hyvin isoiltakin 2-4kg kappaleilta, silloin voi noudattaa nyrkkisääntönä uunikypsennysaikoja. Tuollainen pieni alle kilonen kypsyy alle tunnissa.

    • teet sen

      Eli maustatko lihan miten ? ja käykö mikä liha vaan ? On varmaan hyvää...

      • Koskikara

        savustelen silloin tällöin,en tosin nuotiolla.Mausteita en yleensä käytä.Joka joulu on myös oma savustama kinkku.Se on hyvää.Tämä kannattaa todellakin kokeilla.Tavallisin aika on semmonen puolitoista tuntia.Tällöin ei tuollainen 1-2 kiloinen kinkku ole vielä menettänyt mehukkuuttaan.Itsehän se kypsyys on kumminkin kokeiltava.Minä en pidä ylikypsästä lihasta.


      • maustaa

        Savustuksessa olen käyttänyt joko paistia tai fileitä, soppalihoja ei juuri kannata, esim. paahtopaisti on hyvää. Vähän öljyä pintaan ja ehkä katajanmarjarouhetta, siinäpä se.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6494
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3883
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3280
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      378
      1783
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1033
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      910
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe