Saksaan omatoimisesti. Mitä pitää tietää?

Moikka!

Olen etsiskellyt au pair paikkaa saksasta omatoimisesti ja löytänytkin varteenotettavia paikkoja.
Onko joku lähtenyt au pairiksi saksaan, niin että on itse löytänyt perheen? Mitä kaikke pitäisi ottaa huomioon, kun ei mene minkään välityspaikan kautta? Vakuutukset? Osoitteen muutokset.. lisäinfoa kaivataan muiltakin kuin välitystoimistojen sivuilta..

Kiitos paljon!! :D
7710
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

,,,

Äänestä

Olen itse täällä Saksassa nyt aupairina. Mie tulin yksityisesti Aupairworldin kautta, perhe mailas, soitti ja halusi minut. Ja mie vaan käytännöllisesti katsoen lähdin tänne, osoitteen muutosta en tehnyt, eli kukaan ei virallisesti tiedä että olen täällä. Työkkäriin kanattaa kuiten ilmoittaa, jos olet juuri opiskelut lopettelemassa jne. Minulle perhe hommasi vakuutuksen. Jaa... muuta et sitten tarvikkaan kun passin ja hammasharjan. Nii ja positiivista asennetta:) (joo, tiiän, vähän kornia) Monet vaan tekee omasta vuodestaan niin hankalia kaikilla lappusillaan ja ilmotuksillaan. Varsinki ku Saksa on EU maa, niin ei pitäs olla mitään onkelmia. Mutta, toivon että saat myös näiltä lappus-tytöiltä tietoa!!;)

Äänestä
  • Missä päin saksaa oot ja ootko vielä pitkään? luultavasti kielikurssi tiedossa ja vähän orpo olo lähteä saksanmaalle=)

    Äänestä

perheeltäsi maksavatko sinulle vakuutuksen. Saksa kun on EU-maa, niin saat välttämättömän sairaanhoidon samalla omaastuulla, kuin paikalliset ihmiset. Joko näyttämällä passin tai eurooppalaisen sairasvakuutuskortin (lisätietoa www.kela.fi)

Itse en mitään osoitteenmuutoksia ole tehnyt. Minulla ei myöskään ole erillistä vakuutusta. Jotkut haluavat vakuutuksen matkatavaroille, mutta ite en pitänyt sitä tarpeellisena.

Ja kannattaa tehdä kirjallinen sopimus perheen kanssa johon kirjataan kaikki (työtehtävät, työajat, tunnit, ylityöt, taskuraha, etuudet jne.) niin ei sitten tule yllätyksiä eteen :)

Äänestä
  • Loistavaa! Kiitos paljon kaikille vastaajille =D
    Vielä sitä olisin kysynyt, että mitens verot? Pitääkö suomessa ilmottaa verotoimistoon, että tienaa pientä taskurahaa xD Ja maksaako isäntäperhe yleensä rahan käteen vai tilille?

    Kiitos kiitos :D

    Pirita

    Äänestä

Verot maksetaan Saksaan, paitsi au pairin ei tarvitse siellä maksaa veroja. Hyvä uutinen, eikö?

Äänestä
  • Kyllä vain, oli hyvä uutinen :) Kiitoksia vain.

    Vielä sitä, että kuinka paljon, teillä on yleisesti ollut lomaa. Illat, viikonloput.. Ehkä joku palkallinen loma? Tän tyylisiä loma-ehdotuksia on ollut perheissä joihin olen hakenut.

    Kiitos!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rita kirjoitti:

Moikka!

Olen etsiskellyt au pair paikkaa saksasta omatoimisesti ja löytänytkin varteenotettavia paikkoja.
Onko joku lähtenyt au pairiksi saksaan, niin että on itse löytänyt perheen? Mitä kaikke pitäisi ottaa huomioon, kun ei mene minkään välityspaikan kautta? Vakuutukset? Osoitteen muutokset.. lisäinfoa kaivataan muiltakin kuin välitystoimistojen sivuilta..

Kiitos paljon!! :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu