Kertokaa mulle miten teette lihapullat? Mulla on pakastin täynnä nauta-sikaa mutta ei kunnon ohjetta. Olis myös kiva käyttää esim. sipulikeittoaineksia siinä. Monessa paikassa on lihapullaohje mutta monessa on lihana naudanliha. Onko maulla paljon eroa jos laittaa nautasikaa?
Lihapullaohje?
sipulin kera
126464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
1 prk kermaviiliä
1 pss sipulikeittoaineksia
0,5 dl korppujauhoja
1 muna
0,5 kg jauhelihaa
nauta-sikajauheliha on vaaleampaa ja rasvaisempaa kuin naudan jauheliha,mutta ihan yhtä maukasta. kannattaa ehkä paistaa uunissa ettei tarvitse käyttää enää paistorasvaa.
lihapulliin. Käytä sikanautaa niin tulee mehukkaampaa. Lisää kananmuna, kuullotettu sipulisilppu, juustoraastetta ja majoneesia, mutta jätä korppujauhot pois. Ei lihapullat tarvitse turhia hiilihydraatteja.
Kokeillaan!
Kaikki sekoitetaan siis vaan keskenään ja sitten uuniin? missä asteessa ne pitää paistaa ja miten kauan? nimim. tietämätön
pikkupullia /pihvejä. Laita paistinpannu kuumaksi ja pullat siihen. Paista ja kun alkavat muuttua harmaista ruskeiksi, käännä jollain kapineella pullien/pihvien kylkeä.
Tai laita uuniin 175 ja ota pois kun ovat ruskeita.
Voit keittää pullat myös lihaliemessä, kun pullat nousevat pinnalle, oota hetkinen ja kauho pois. Keitä kumpikin kylki tietenkin..Liemestä saat hyvän kastikkeen: 4dl sitä keitinvettä, lisäät sinne vehnäjauholiemen (2-4 rkl vehnäjauhoa vkylmää vettä)ja kiehautat ja maustat oman makus mukkaan.
..ällöttävän vaaleita ja rasvaisia. nauta sika paljon parempi,tulee edes ruskeita.
Ja kun tekee naudan paistijauhelihasta, voi jättää kananmunan ja majoneesin pois, ei ole turhaa lihottavaa rasvaa.
Voisit Kiril sinäkin kokeilla, niin saisit painosi putoamaan, on se jos 15 kiloa tullut puolessa vuodessa, niin huhhuh!
Voisi katsoa mitä suuhunsa laittaa!
leivinpaperin päälle ylälämpöön ja 200-225 astetta ja 15-20 min vähän uunista riippuen. Itse paistan usein ihan pannulla.
typerä paskan jauhaminen. Jos minä noudatan vähähiilihydraattista ruokavaliota ja kerron, että olen laihduttanut 15 kiloa niin sinä saatanan nilviäinen kierrät täällä palstalta toiselle kääntämässä laihduttamisen lihottamiseksi. Suksi kuuseen.
Mitäs jos lopettaisit itse tuon "hiilarit lihottaa", "rasva on kevyttä" juttusi??
Sikanauta, rasvaista kissanruokaa. Ja tietenkin Kirilin lihotuskamaa.
Parhaat lihapullat tulee naudan paistijauhelihasta, voi jättää sidosaineitakin pois.
mene vattalles noitten laihiksien kans! oletko kenties joku helvetin kotikokkien maisteri kun kehtaat julistaa sidosaineitten poisjättämistä? mene kouluun!