Pitäisi päästä mensan testistä läpi kun löin vetoa. Miten kannataa harjoitella? Onko siellä vaan tämmöisiä kuva monivalintoja
http://www.tieteenkuvalehti.com/polopoly.jsp?d=197&a=1034
vai jotain muutakin. Kannattaako esim kirjaimet opetella numeroina. Siis A=1 B=2 jne.
http://www.tieteenkuvalehti.com/polopoly.jsp?d=197&a=1034
vai jotain muutakin. Kannattaako esim kirjaimet opetella numeroina. Siis A=1 B=2 jne.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Menestyminen mensan älykkyystestissä ei merkitse yhtään mitään. Ei kannata stressata itseään moisella typeryydellä. Jos menestyy ko. testissä, ei kannata myöskään kehuskella sillä.
Tiiän ton, mut haluasin päästä aika varmasti läpi. Tuli lyötyä kuin sanoin et mensan testi on paskaa.
Olikos se eilisen Hesari missä oli että nuorista 16-23 tai jotain semmosta niin n. 10 % ei tee mitään ja sitten taas aikuisista yli 32v ei pystyntyt ongelmitta kävelemään puolta kilometriä. Sitten valtaosa syö paskaa ja turruttaa itseään medialla. Ei tuosta jää kauhean suurta osaa jota järkevämpi oikeasti täytyy olla.
Sinne sekaan vaan! Ittekin sain kännipäissä 154. Ei ikinä uskos! Eihän noi mitään älyä mittaa! Ja ei kait se mitään älyä ole, jos treenata pitää!
älyä ei voi mitata absoluuttisesti. Kun lapsena legoilla leikkivistä tulee fiksumpia kun pyssyillä leikkivistä. Sitä paitsi noissa Mensan testeissä pyörii aika lailla tyyppi tehtäviä jos oikein olen ymmärtänyt. Olisi kiva tietää että onko se 2% kaikista maailman ihmisistä koska siis sitten suomalaisista kuuluu tuohon joukkoon joku 50%.
Olen käynyt läpi monia ns. kuviotestejä. Olen vain jäänyt ihmettelemään, että oikeiksi vastauksiksi hyväksytään vain ne, jotka testin laatija on oikeaksi suvainnut, vaikka kuvioihin päteviä sääntöjä olisi usempiakin. Minusta oikea tapa olisi kysyä kuviota ja siihen sopivaa sääntöä. Mikäli nämä pätisivät, pitäisi vastaus hyväksyä oikeaksi, vaikka testin laatija olisi muuta ajatellut.
Ei älykkyystestien laatijoilla ole mitään ylimaallista älykkyyttä saati taitoa tehdä pelkästään yksikäsitteisiä kysymyksiä.
tein tuossa eilen taas tieteen kuvalehden takasivun tehtäviä, ja esim siihen haastetta hoksottimille -osan toiseen tehtävään keksin paljon yksinkertaisemman ratkaisun kuin mitä se "oikea", tehtävän tekijän kaavailema ratkaisu oli.