tumma pasta

nuppu

Haluaisin syödä pelkästään täysjyväriisiä ja -pastaa niiden paremman ravintoarvon takia.

Ostin tässä vähän aika sitten tummaa spagettia ja aloin miettimään onko se sittenkään täysjyvästä tehtyä. Aineksissa lukee vain, että se on tehty tummasta durumvehnäjauhosta ja tummasta vehnäjauhosta. Tietääko kukaan, onko tämä spagetti tehty vain tummanvärisestä, ravintoarvoltaan heikosta vehnäjauhosta vai mitä? Epäilen, että on..

Olisiko kellään sitten vinkkejä, mitkä pastat on tehty pelkästä täysjyvästä?
Entä tietääkö kukaan Pirkan tummasta riisistä? Onko se vain tummaa vai täysjyvää?

Olisi kiva, jos joku osaisi edes vastata tuohon pasta kysymykseen, sillä erityisesti täysjyväpastaa on hankalampi löytää. Kiitos kaikille, jotka vaivautuvat vastaamaan :)

4

912

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R.T

      Heipä hei.Nuppu on harvinainen nimi.
      Yhden tapauksen tiedän.


      "Ostin tässä vähän aika sitten tummaa spagettia ja aloin miettimään onko se sittenkään täysjyvästä tehtyä. Aineksissa lukee vain, että se on tehty tummasta durumvehnäjauhosta ja tummasta vehnäjauhosta."
      -Eikös Durum ole vain tietty vehnälajike(lasivehnä?) joka sopii ominaisuuksiltaan pastan tekoon.Nimi durumhan ei vielä sano ko.vehnän jauhamistavasta mitään.Ts.oma käsitykseni on,että tumma durum on on tummaa durumia,mutta ei välttämättä täysijyvää.


      "Olisiko kellään sitten vinkkejä, mitkä pastat on tehty pelkästä täysjyvästä?"
      "Olisi kiva, jos joku osaisi edes vastata tuohon pasta kysymykseen, sillä erityisesti täysjyväpastaa on hankalampi löytää."
      -minulle maistuu ainakin s-marketeissa myytävä espanjalainen Gallo-kuitupasta(jolla nimellä sitä pakkauksen suom.kielisessä osassa kutsutaan).Mutta siis Gallo on tuotenimi.Ko.pasta on tehty täysjyvä vehnästä vehnän alkioista.Muistaakseni normaali vehnäjauhoa siinä ei ole prosentin prosenttia mukana.Läpinäkyvä/musta 500gr pakkaus.Muistaakseni yläreunassa Gallo sanan lähellä ylpeänä sipsutteleva kukko...ei nyt käden ulottuvilla pakkausta,en voi tarkistaa.1,39eur tai ehkä sen 1,29e.Oikein maistuvaa.
      Myös joissain k-marketeissa olen törmännyt johonkin X-luomupastaan.En muista nimeä.Täysjyvää alkioita.Mitäänsanomattoman näköinen(jopa ruma) pakkaus.

      Pastan terveellisyydestä,ravintoarvoista ynnä muista puhuttaessa tulee mieleen jonkun ravintoasioita enemmänkin ymmärtävän selittäneen,että pasta "kirotusta" perusvehnästäkin tehtynä on verensokerien kannalta parempaa(vaikkakin ehkä suht. ravinnotonta) kuin yleensä vehnästä koostetut tuotteet,näet koostumus kaiketi jotenkin "liimautunee" valmistuksessa hidastaen sen sulamista elimistössä.

    • primrose_hill

      Tumma spagetti on luultavimmin tehty vain vehnäjauhoista, tummista sellaisista. En osaa antaa täsmällisiä vastauksia kysymyksiisi, mutta suosin itse pastaa, jossa on mukana ruista, sen korkeamman kuitupitoisuuden vuoksi. Ainakin Raision Torino-makaroneihin ja spagetteihin voi tutustua tässä osoitteessa (nämä kun ovat niitä yleisimmin kaupan hyllyistä löytyviä):

      http://www.torinopasta.com/

    • pöks

      myllyn parhaalla on kierrepastaa, joka on täysjyvää. pussissa lukee täysjyväfusilli. on oma suosikkini ja kuituja paljon enemmän kuin tummissa pastoissa.
      sit risellalta löytyy täysjyväriisiä vai oliko kokojyvä, mut joka tapauksessa sitä mitä etsit. ei tummaa vaan vielä parempi. on hyvää kans.

      • nuppu

        Kiitos teille kaikille! :) Nyt tiedän sitten välttää tuota pelkkää tummaa pastaa. Löysinkin kaupasta äskettäin myllyn parhaan täysjyväfusillia, ja uunissa on juuri valmistumassa herkullisen näköinen kasvismakaronilaatikko.:)

        ps. Nuppu on pelkkä lempinimi, vaikka mielestäni se olisi mukavan erikoinen oikeanakin nimenä :)
        Hyvää kevään jatkoa kaikille! :):)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      28
      2823
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2633
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1704
    4. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1428
    5. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1417
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      105
      1399
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1197
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1093
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      1005
    Aihe