Ostakaa te biltemasta...minä ostin
LOGIC LTC 700 CRESCENT
61193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...ostit Yosemite-replikan lähes nelinkertaisella hinnalla? Mikäs siinä.
tuosta yosemite-replikan? Sekö että siinäkin on Shimanon osia?
Hinta voi olla nelinkertainen, mutta laatu vielä sitäkin vähintäänkin tuplasti parempi.
katson itselleni sopivaksi, tiedän ne biltsun pyörät enkä sotkeennu niihin. On nimittäin erittäin hyviä kokemuksia tästä Crescentin mallista.
testissä todettiin halpapyörien olevan vaarallisia käyttäjilleen. Mm. navat ensimmäisen käyttökerran sököt ! Vanteet sellaista pahvia ettei voi ajaa, ohjaustangot notkuvat, heiluvat, ei voi säätää kun ovat pellistä tehtyjä, iskunvaimentajat löyvät pohjaan pienestäkin kosketuksesta, jarrulänget pettävät, joustavat jarruttaessa-> vaaralliset, kampien kiinnityssysteemit eivät toimi, ensi kerran ajon jälkeen säätämättömissä, vaihtajia ei voi huoltaa-ostettava aina uusi. Rungot tehty paksusta pataraudasta ja painavat kuin synti ! Mitään testatuista pyöristä ei suositeltu harrastuskäyttöön, ainoastaan matkalle baariin ja kioskille satunnaiseen käyttöön !!!
luin kyseisen testin TM:ta, hengenvaarallisia kaikki, mitenkäs kovassa vauhdissa joutuukin nopeaan jarrutukseen ja onkin saman tein vanteet soikeena ja vivut solmussa, siinä sitä sit ollaan....vaikka auton alla.
Autotesteissä moititaan yleisesti sitä että japanilaisen auton takapenkille ei sovi normaali parimetrinen satakiloinen testaaja oikein hyvin hattu päässä.
Ehkä polkupyörätestien vanteiden soikenemisetkin johtuu tästä kehonrakentajien testausriemusta.Itse painan vain 90 kiloa, eli neuvolassa punnittu, ja käytän crescent-hybridiäni nopeassa maantieajossa jarrutuksineen ja kiihdytyksineen.Muutamaan kertaan olen puistossa rappusetkin laskenut seikkailumielellä, eikä vanteissa ole havaittavissa soikeutta tai vipuja solmussa.
470 euroa näyttäisi pyöräni maksavan uutena, eli helvetin kallis, pitää vähentää sitä rappusten laskemista.