Room.14:2 Toinen uskoo saavansa syödä kaikkea, mutta toinen, joka on heikko, syö vihanneksia.
Vegetaarit ovat heikkoja
Lihansyöjä, ei heikko
362928
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Toi Room.14:2 ei sano mulle yhtään mitään! Ihan sama vaik oisit lainnannut aapista tai Kalevalaa...
Eivät tainneet tuon kirjoittajat olleet tarkistaneet Finelistä että soija on PAREMPI voiman lähde kuin liha.
hormonitoimintoihin, joten sitä ei pitäisi ihmeemmin ahmia.
Aasiassa on aina kautta vuosisatojen käytetty soijapavusta tehtyjä ruoka-aineita, ja jotenkin kummassa se ei ole vaikuttanut aasialaisten hormonitasapainoon.
hormonit, joita eläimille annetaan? Kukaan ei voi taata etteikö ne kulkeudu eläintä ravinnokseen käyttävään ihmiseen.
Aika harva vege syö joka päivä soijaa, kun taas lihansyöjät vetävät nautaa tai possua napaansa jossain muodossa joka aterialla ja vielä välipaloillakin.
kuin länsimaissa. Mielenkiintoinen juttu muuten. Olisipa hyvä tietää, mikä heillä eliminoi tuota soijan hormonivaikutusta.
Olen lukenut kyllä vähän päinvastaista soijan hormonivaikutuksista eli erään tutkimuksen mukaan soijan isoflavonoidit saattavat jopa vähentää rintasyöpää aiheuttavien hormonien (estrogeenin ja progesteriinin) tuotantoa. Siis hormonaalinen vaikutus olisi positiivinen.
Eiköhän se ravinnon monipuolisuus ole kuitenkin terveellisempää kuin yksipuolisuus, ei tule syötyä liiaksi aina niitä samoja myrkkyjä.
Mielenkiintoista:
http://www.pulssi.fi/6.php?nid=1116834795&avnid=107&show=1
Sama opushan väittää, että Darvini'n teoriat eivät pidä paikkansa
Sen 1800-luvulla eläneen Charles Darwinin teoriat ovat oman aikansa tuotteita ja nykytieteen teoriat ovat jo muuta kuin mitä tavalliselle kansalle on vuosisadan ajan tuputettu.
Suosittelen tutustumista nykyteorioihin ja Darwinin teorioitten kritiikkiin.
(kirjoitetaan muuten Darwin eikä Darvin)
Darwinin teorioista puhutaan?
Raamattu on kirjoitettu parituhatta vuotta sitten ja Vanha testamentti sitäkin aiemmin.
Darwin eli vasta 1800-luvulla (kuoli 1903)
Raamattuun vai Darviniin. Vai oletko muodostanut käsityksesi sen perusteella mitä muut ovat Raamatusta tai Darvinista sanoneet?
http://downloads.weblogger.com/weblogger1/eviltwinfile/Darwin.gif
Ovat ne trollit niiiiiiiin piristäviä...
Itse en paljon Raamattu-lauseita voi heitellä kun en ole kristitty, mutta miten olisi "Älä tapa"? Siinä yksi käsky jota kristityt tuntuvat muuntelevan mielensä mukaan ;)
voisi tutustua Raamatussa olevaamn syömisproblematiikkaan?
ei ainakaan henkilökohtaisesti ole halua raamatun selailemiseen, joten eipä noita lauseitakaan tullut ekassa viestissä sen takia pahemmin mieleen :)
Tarkoitan sitä, että elämänsä tosissaan ottava haluaa tehdä myös ruokailun alueella oikeita ratkaisuja (ortopreksian voisi kääntää oikeinsyömiseksi)
_sairaalloinen_ oikeinsyöminen.
Vai mitä?
ortoreksia ei ole sama asia kuin anoreksia
anorektikko ei syö, ortoreksikko syö terveellisesti
Yleissivistykseni taitaakin olla melko huono kun noin pahasti erehdyin.
Mutta jos anorektikot eivät tosiaankaan syö niin eihän heitä silloin voi olla kuin vain teoriassa.
Ei ainakaan eläviä anorektikoita voi olla olemassa sillä eihän kukaan ilman syömättä elä.
Olen kyllä lukenut jostain että on intialaisia fakeereita jotka ovat olleet pylväidensä nokassa syömättä jopa yli kymmenenkin vuotta ja silti hengissä pysyneet.
Oliskohan ne anorektikot sellaisia fakiireita, onko kellään siitä tietoa?
Pitääkin ruveta tarkkailemaan lipputankoja jos vaikkapa sattuisi sellaisen nokassa joskus näkevän ehta kotimaisen anorektikkofakiirin.
Moi!
Onpa varaa vitsailla vakavasta aiheesta. Valitettavasti paljon anorektikkoja on kuollut sairauteensa, ja harva ikinä toipuu sairaudestaan täysin.
Olet oikeassa että tuollaisista asioista ei pidä laskea leikkiä edes huumorimielessä!
Rangaistuksekseni lasken leikkiä koko päivän peilikuvastani, joka kerta sen nähdessäni.
Söin kerran pihvia joka oli tehty kai soijasta ja se maistui hyvälle.
Mistä löytyy resepti soijapihviin ja muihinkin helppotekoisiin kasvisruokiin.
Päivä pari viikossa porkkananpopsijana saisi varmaankin painoni ajoissa kuriin, ennenkuin se muuttuu ylipainoisuudeksi.
Kasvispihvi ei välttämättä ole sen kevyempi kuin lihapihvikään, enemmän valmistusmenetelmä ja lisukkeet vaikuttaa ruoan keveyteen.
Kasvisruoka ei automaattisesti laihduta, eikä liharuoka välttämättä ole mitenkään lihottavaa. Se vaan usein uitetaan rasvassa, tai syödään kastikkeiden kera jolloin kaloreita kertyy turhan paljon. Herää kysymys, eikö liha oikeasti ole hyvää kun se pitää kuorruttaa maustevoilla tai kermakastikkeella?
Kyllä kasvispihvi nyt vaan on ruuansulatuksellisessa mielessä kevyempi.
Lihasta osa ei sula ollenkaan suolistossa, se pakkaantuu suolen seinämiin eikä lähde liikkeelle kuin suolihuuhtelussa tms. Pidemmän päälle liiallinen lihan käyttö ja liian vähäinen kuitujen käyttö johtavat näihin pelastusrengas ylipaino-ongelmiin.
Kasvisruoka on sulavampaa, koska se sisältää kuituja (mitä lihassa ei ole). Voit käyttää molempien kanssa vaikka voikastiketta ja silti kasvispihvi sulaa paremmin.
Laihdutukseen kannattaa kokeilla vaikka elämäntapojen muutosta, pelkällä ruokavalion muutoksella on aika turha yrittää laihtua terveellisesti. Tottakai kasviksia on jokaisen hyvä lisätä ruokavalioonsa, laihduttipa tai ei, ja papupihvit ovat varmasti terveellisempi ja laihduttavampi ruoka jos on pakko verrata lihapihviin.
Loppujen lopuksi vain sillä on merkitystä lihomisen/laihtumisen kannalta, minkä määrän energiaa jokin ruoka sisältää. Toki, toiset ruoat sulaa paremmin mutta asianhan voi hoitaa vaikka paastolla tai suolihuuhtelulla. Sitä en tiedä kuinka moni pihvinpurija noita harrastaa...
Elämäntapamuutos? Mutta kyllä se ruokavalio on kuitenkin se pääasiallisin lihomiseen vaikuttava tekijä, joten ruokavalionmuutoksen pitäisi riittää. Ja niin se riittääkin, jos se on tarpeeksi pysyvä ja järkevä. Liikunta puolestaan tukaa painonhallintaa, mutta kaiken a ja o on se, mitä suuhunsa laittaa.
"Kyllä kasvispihvi nyt vaan on ruuansulatuksellisessa mielessä kevyempi.
Lihasta osa ei sula ollenkaan suolistossa, se pakkaantuu suolen seinämiin eikä lähde liikkeelle kuin suolihuuhtelussa tms"
Päinvastoin. Rasvahan hujahtaa ruoansulatuksesta läpi nopeiten, ainakin tietääkseni. Kuidut ovat nimenomaan sulamattomia aineita, nehän toimivat suoliston pulloharjoina.
Siis rasva on ruoansulatuksellisessa mielessä kevyempää, kasvisruoka vaikeammin sulavaa. Molempia tarvitaan.
Liharuoan ongelmat taitavat lähteä aika lailla siitä, että sulamatonta osaa ei synny paljoa, jolloin uloste jää paksusuoleen (massaa ei ole niin paljoa että ulostamisheijaste käynnistyisi). Bakteeritoiminnan seurauksena syntyy muiden aineiden lisäksi myrkkyjä, joilla voi olla yhteyksiä esim. paksusuolen syöpään. Kasvisruoasta suurempi osa jää sulamatta, ulostetta kertyy enemmän ja heijaste alkaa.
Eli siis minun tietojen perusteella sulla oli heilahtanut tuo kasvis- ja liharuoan sulavuus päinvastaiseksi. Nämä tiedot on kumminkin kertynyt ihan harrastusmielessä, niin en ole ihan varma. Nimimerkki asiallinen_tuntija tietäisi varmaan enemmän.
paistaa voissa ja tehdä siihen kerma-pippurikastike eikä ole lihottavaa. tärkeintä laihdutuksen kannalta on jättää jauhosuurukset kastikkeesta pois ja tätä ruokaa ei sitten syödä turhien lihottavien hiilihydraattien kanssa, kuten peruna, riisi, pasta tai makarooni. Runsaasti kasviksia tai vaikkapa kukkakaalimuusi niin johan maistuu eikä lihota ja saa sopivassa suhteessa proteiinia, rasvaa ja kasvisten kuituja.
Syöhän välillä porkkana niin tulee vähän edes älyä päähän.
Miksi se hyvä vähärasvainen naudanpihvi pitää rasvalla pilata. Voi ja kerma pois kastikkeesta.. Sitten parin perunan kanssa nauttia, nam. Ja vaikka parsa- ja kukkakaalia väriä antaan.
Se on rasva Kiril joka sinunkin mahaasi vnyttää, ei hiilarit.
"Kasvispihvi ei välttämättä ole sen kevyempi kuin lihapihvikään"
Riippuu pihveistä. Soijapihveistä etenkin saa äkkiä aika lihottavia.
"eikä liharuoka välttämättä ole mitenkään lihottavaa. Se vaan usein uitetaan rasvassa"
Lihassa usein on rasvakerroksia mukana. Kansankielellä sitä kutsutaan läskiksi. Käytännössä läskiä on aika hankala kokonaan poistaa. Riippuu siitä, onko se "marmorimaista" so siellä täällä lihaksen (=tavallinen liha) joukossa.
Käytännössä on kuitenkin hankala päästä teollisuuden taannoin järjestämän näennäistutkimuksen tasolle. He keksivät manipuloida rasvamääriä lihoissa leikkaamalla rasvan pois kirurginveitsillä. Moniko kotirouva mahtaa käytellä keittiössä moisia?
Lisäksihän lihassa on muitakin ongelmia, joiden takia lihapihvi kannattaa vaihtaa kasvispihviin (mieluiten itsetehtyyn). Niissä on kertyneenä isommat määrät maatalouden torjunta-aineita kuin kasveissa.
kyllä pihvin tulee olla kypsä!
Samainen kirja myös alentaa naisen miehen rinnalla ("naiset olkaa hiljaa seurakunnassa" ymsyms),murhaa tuhansia ihmisiä ja eläimiä (Nooan arkki satu) Eli ainakin minulle raamattu on pelkkä satu,tosin tavallista epäinhimillisempi ja tylsempi sellanen.Jos wc-paperin loppuessa joskun hyödyllinen ;)
En osannu kirjoittaa,eli suomeksisanottuna jos paska paperi loppuu niin kyseinen kirja on hyödyllinen
Sitten et kyllä yhtään tiedä mistä kaikesta Raamatussa puhutaan.
Taidat olla niitä tyyppejä, jotka uskoo huhupuheisiin ottamatta itse selvää asioista.
Et varmaan ole lukenut Koraaniakaan.
Painotus sanalla "uskoo".
Pienenä vinkkinä muuten: Lihakset eivät kasva syömällä vaan harjoittelemalla.