Suomi voitti Ruotsin 6-4 alkusarjan ottelussa. Markku jäällä toisena heittäjänä :)
Hyvä Suomi!
Curlingin MM-kisat
4
1126
Vastaukset 4
- Toomie
Viisi matsia - kolme häviötä. Pieni ihme pitää tapahtua jos Suomi tässä turnauksessa pelaa mitaleista.
Eilen iltamyöhällä vahtasin teksti-tv:stä Suomi - Japani -ottelua, mutta suljin telkkarin siinä vaiheessa kun japsit ottivat yhden pään puhtaasti 3-0. Mäkelän vetäytyminen joukkueesta ja M15:n käsivamma muutaman viikon sisällä olivat liian rajuja iskuja Suomelle, koska lajin meikäläinen kärki on todella kapea.
Jos joku penkkiurheilija vielä oli innostunut curlingista niin nyt luulisi että huuma hiipuu.- M-15-fani
Suomelle MM-otteluvoitot Australiasta 9-5 ja Irlannista 9-5!
- Toomie
M-15-fani kirjoitti:
Suomelle MM-otteluvoitot Australiasta 9-5 ja Irlannista 9-5!
Totta puhut. Jätkät ovat edelleen hengissä! Onhan alkusarjassa 11 matsia joten mahdollisuuksia on vielä. Toivotaan että voittoputki jatkuu - seuraavana taitaa olla vastassa Tanska, joka ei muistaakseni ollut edes olympialaisissa.
- ----
Toomie kirjoitti:
Totta puhut. Jätkät ovat edelleen hengissä! Onhan alkusarjassa 11 matsia joten mahdollisuuksia on vielä. Toivotaan että voittoputki jatkuu - seuraavana taitaa olla vastassa Tanska, joka ei muistaakseni ollut edes olympialaisissa.
Tällä hetkellä näyttää valoisalta (viesti kirjoitettu Suomen murskattua Tanskan). Kovimmat luut - Skotlanti, USA ja Kanada - ovat tosin vielä edessä. Kahdella voitolla Suomi olisi aika todennäköisesti neljän parhaan joukossa, kolmella voitolla varmasti, mutta se vaatisi jo uskomatonta venymistä.
Norja vaikuttaa nyt vaaralliselta. Se on Suomen kanssa tasapisteissä ja Suomihan voitti keskinäisen pelin, mutta Norjan kolme seuraavaa vastustajaa ovat kevyempää kastia.
Sveitsi on myös potentiaalinen uhkaaja, se on vain pisteen päässä Suomesta ja voitti keskinäisen pelin. Tosin silläkin on kaksi huippuvastustajaa vielä edessä. Toisaalta ristiinpelaaminen saattaisi hyödyttää Suomea (esim. Suomi ja Sveitsi voittaisivat molemmat Kanadan tai Skotlannin).
(En kyllä ole varma, vaikuttavatko keskinäiset pelit MM-kisoissa, miten mahtaa olla..? Ainakin välieräsysteemi on erilainen kuin olympialaisissa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei4602076- 1631367
- 761232
- 941203
- 1141157
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku1881154- 100793
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.58766- 47753
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58695