Curlingin MM-kisat

M-15-fani

Suomi voitti Ruotsin 6-4 alkusarjan ottelussa. Markku jäällä toisena heittäjänä :)

Hyvä Suomi!

4

1058

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toomie

      Viisi matsia - kolme häviötä. Pieni ihme pitää tapahtua jos Suomi tässä turnauksessa pelaa mitaleista.

      Eilen iltamyöhällä vahtasin teksti-tv:stä Suomi - Japani -ottelua, mutta suljin telkkarin siinä vaiheessa kun japsit ottivat yhden pään puhtaasti 3-0. Mäkelän vetäytyminen joukkueesta ja M15:n käsivamma muutaman viikon sisällä olivat liian rajuja iskuja Suomelle, koska lajin meikäläinen kärki on todella kapea.

      Jos joku penkkiurheilija vielä oli innostunut curlingista niin nyt luulisi että huuma hiipuu.

      • M-15-fani

        Suomelle MM-otteluvoitot Australiasta 9-5 ja Irlannista 9-5!


      • Toomie
        M-15-fani kirjoitti:

        Suomelle MM-otteluvoitot Australiasta 9-5 ja Irlannista 9-5!

        Totta puhut. Jätkät ovat edelleen hengissä! Onhan alkusarjassa 11 matsia joten mahdollisuuksia on vielä. Toivotaan että voittoputki jatkuu - seuraavana taitaa olla vastassa Tanska, joka ei muistaakseni ollut edes olympialaisissa.


      • ----
        Toomie kirjoitti:

        Totta puhut. Jätkät ovat edelleen hengissä! Onhan alkusarjassa 11 matsia joten mahdollisuuksia on vielä. Toivotaan että voittoputki jatkuu - seuraavana taitaa olla vastassa Tanska, joka ei muistaakseni ollut edes olympialaisissa.

        Tällä hetkellä näyttää valoisalta (viesti kirjoitettu Suomen murskattua Tanskan). Kovimmat luut - Skotlanti, USA ja Kanada - ovat tosin vielä edessä. Kahdella voitolla Suomi olisi aika todennäköisesti neljän parhaan joukossa, kolmella voitolla varmasti, mutta se vaatisi jo uskomatonta venymistä.

        Norja vaikuttaa nyt vaaralliselta. Se on Suomen kanssa tasapisteissä ja Suomihan voitti keskinäisen pelin, mutta Norjan kolme seuraavaa vastustajaa ovat kevyempää kastia.

        Sveitsi on myös potentiaalinen uhkaaja, se on vain pisteen päässä Suomesta ja voitti keskinäisen pelin. Tosin silläkin on kaksi huippuvastustajaa vielä edessä. Toisaalta ristiinpelaaminen saattaisi hyödyttää Suomea (esim. Suomi ja Sveitsi voittaisivat molemmat Kanadan tai Skotlannin).

        (En kyllä ole varma, vaikuttavatko keskinäiset pelit MM-kisoissa, miten mahtaa olla..? Ainakin välieräsysteemi on erilainen kuin olympialaisissa)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      149
      1777
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1631
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      30
      1232
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1161
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      91
      1113
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      991
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      951
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      839
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      811
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      796
    Aihe