Mekan antipodi

missä?

Missä on Mekan antipodi eli vastakkainen kohta maapallolla?. Ajattelin jos siellä pitää rukoilla niin on sama mihin suuntaan kumartuu...

9

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etsijä

      21°25′N 39°49′E on Mekan sijainti Wikipedian mukaan.

      Vastakkaisella puolella ollaan yhtä etelässä, joten sijainti on:

      21°25′S

      Pituusasteet menevät eri tavalla. Pitää mennä lännen puolelle 180° − 39°49′E, josta tulisi äkkiä päässä laskettuna 140°51'W. Tämä näin, koska Anti-meridiaani on 180° itäistä tai läntistä pituutta.

      Saatiin siis paikka 21°25′S 140°51'W.

      Se on Tyynellä valtamerellä Pitcairn-saaren läheisyydessä, missä läheisyys on kuitenkin aika pitkä matka.

      Pitcairn-saarella on kiinnostava historia. Suosittelen tutustumaan.

      • Matkaltaja

        Muistelen joskus kauan sitten "peilanneeni" Suomen antipodia maapallon vastakkaiselta puolelta. Pelkkää mertahan siellä – ja huomattavan lähellä Antarktista eli Etelänapamannerta! Ilmasto on sillä kohtaa aivan ilmeisesti jotain vallan muuta kuin täällä – kiitos Golf-virran!

        Muistaakseni Espanja ja Uusi-Seelanti olivat jokseenkin vastakkaisilla puolilla maan keskipistettä toisiinsa nähden eli toistensa antipodeja. Viitseliäämpi voinee asian tarkistaakin.

        Kauimmaisin paikka jossa olen itse käynyt oli jokseenkin vastapäätä Sudanin pohjoisosia. Välilaskut matkalla sinne olivat Pariisissa ja Los Angelesissa.


    • tyjyuj

      mutta varo,samalla kun kumarrut mekkaan päin siellä Mekan antipodissa ollessasi, pyllistät myös mekkaan päin. Tai etpä oikeestaan löyäkään semmosta paikkaa jossa ei voisi kumartua mekkaan päin pyllistämättä sinne samanaikaisesti, sillaan takakautta. Vaikka olisi sentin pääsä mekasta niin mekka on kuitenkin noin 39000 kiloometrin ja 999,99 metrin päässä takanasi. Sun pitää siis mennä suoraan mekan alapuolelle tai yläpuolelle voiakses kunnioittaa islmamin syntysijaa, pyllistämättä sinne samalla. Kannattaa siis miettiä kääntyykö islamiin jollei pysty kunnioittamaan sen pyhiä mestoja

      • Pyllistys

        "Tai etpä oikeestaan löyäkään semmosta paikkaa jossa ei voisi kumartua mekkaan päin pyllistämättä sinne samanaikaisesti, sillaan takakautta. "

        Olisiko jossakin ehkä määritelty että tämä toimenpide luetaan kumarrukseksi/pyllistykseksi nimen omaan niiden etäisyyksien perusteella, eli jos kumarruspuolelta on lyhempi matka Mekkaan niin se on kumarrus?


      • omituista.touhua

        Kun perinteisesti on ainakin metaforisesti ajateltu taivaan olevan ylhäällä ja helvetin alhaalla, niin mitä pitäisi päätellä uskonnosta jossa kumarrellaan maan alle ja samalla tähtäillään persreijällä taivaisiin?


    • monastimiettinyt

      Siis mitä sieltä mekasta rukoillaan ? - no tietysti voiteluaineita pillureikään .

    • TyynelläMerellä

      Tematangi on atolli Ranskan Polynesiassa. Se on osa Tuamotun saariryhmää. Atolli sijaitsee noin 160 kilometriä länteen Mururoasta. Kylmänsodan aikaan Ranska teki siellä ydinkokeita.

    • Muistaakseni ensimmäiselle muslimille kansainvälisellä avaruusasemalla antoi joku mufti fatwan, miten kiertoradalla pitää rukoilla Allahia näyttämättä naurettavalta. ; )

    • tähänontultu

      - Vai tähän on tultu tässä mamutuksessa , että oiken tieteellisesti tutkitaan ilmansuuntia mekkaan , että osattas oikeen ...

      joka paikkakunnalla on kohta nuolisuunta kohti mekkaa !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      48
      2287
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2183
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      124
      1998
    4. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      44
      1912
    5. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      396
      1735
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      106
      1683
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      1622
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1514
    9. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      185
      1128
    10. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      987
    Aihe