Missä on Mekan antipodi eli vastakkainen kohta maapallolla?. Ajattelin jos siellä pitää rukoilla niin on sama mihin suuntaan kumartuu...
Mekan antipodi
9
722
Vastaukset
- Etsijä
21°25′N 39°49′E on Mekan sijainti Wikipedian mukaan.
Vastakkaisella puolella ollaan yhtä etelässä, joten sijainti on:
21°25′S
Pituusasteet menevät eri tavalla. Pitää mennä lännen puolelle 180° − 39°49′E, josta tulisi äkkiä päässä laskettuna 140°51'W. Tämä näin, koska Anti-meridiaani on 180° itäistä tai läntistä pituutta.
Saatiin siis paikka 21°25′S 140°51'W.
Se on Tyynellä valtamerellä Pitcairn-saaren läheisyydessä, missä läheisyys on kuitenkin aika pitkä matka.
Pitcairn-saarella on kiinnostava historia. Suosittelen tutustumaan.- Matkaltaja
Muistelen joskus kauan sitten "peilanneeni" Suomen antipodia maapallon vastakkaiselta puolelta. Pelkkää mertahan siellä – ja huomattavan lähellä Antarktista eli Etelänapamannerta! Ilmasto on sillä kohtaa aivan ilmeisesti jotain vallan muuta kuin täällä – kiitos Golf-virran!
Muistaakseni Espanja ja Uusi-Seelanti olivat jokseenkin vastakkaisilla puolilla maan keskipistettä toisiinsa nähden eli toistensa antipodeja. Viitseliäämpi voinee asian tarkistaakin.
Kauimmaisin paikka jossa olen itse käynyt oli jokseenkin vastapäätä Sudanin pohjoisosia. Välilaskut matkalla sinne olivat Pariisissa ja Los Angelesissa.
- tyjyuj
mutta varo,samalla kun kumarrut mekkaan päin siellä Mekan antipodissa ollessasi, pyllistät myös mekkaan päin. Tai etpä oikeestaan löyäkään semmosta paikkaa jossa ei voisi kumartua mekkaan päin pyllistämättä sinne samanaikaisesti, sillaan takakautta. Vaikka olisi sentin pääsä mekasta niin mekka on kuitenkin noin 39000 kiloometrin ja 999,99 metrin päässä takanasi. Sun pitää siis mennä suoraan mekan alapuolelle tai yläpuolelle voiakses kunnioittaa islmamin syntysijaa, pyllistämättä sinne samalla. Kannattaa siis miettiä kääntyykö islamiin jollei pysty kunnioittamaan sen pyhiä mestoja
- Pyllistys
"Tai etpä oikeestaan löyäkään semmosta paikkaa jossa ei voisi kumartua mekkaan päin pyllistämättä sinne samanaikaisesti, sillaan takakautta. "
Olisiko jossakin ehkä määritelty että tämä toimenpide luetaan kumarrukseksi/pyllistykseksi nimen omaan niiden etäisyyksien perusteella, eli jos kumarruspuolelta on lyhempi matka Mekkaan niin se on kumarrus? - omituista.touhua
Kun perinteisesti on ainakin metaforisesti ajateltu taivaan olevan ylhäällä ja helvetin alhaalla, niin mitä pitäisi päätellä uskonnosta jossa kumarrellaan maan alle ja samalla tähtäillään persreijällä taivaisiin?
- monastimiettinyt
Siis mitä sieltä mekasta rukoillaan ? - no tietysti voiteluaineita pillureikään .
- TyynelläMerellä
Tematangi on atolli Ranskan Polynesiassa. Se on osa Tuamotun saariryhmää. Atolli sijaitsee noin 160 kilometriä länteen Mururoasta. Kylmänsodan aikaan Ranska teki siellä ydinkokeita.
Muistaakseni ensimmäiselle muslimille kansainvälisellä avaruusasemalla antoi joku mufti fatwan, miten kiertoradalla pitää rukoilla Allahia näyttämättä naurettavalta. ; )
- tähänontultu
- Vai tähän on tultu tässä mamutuksessa , että oiken tieteellisesti tutkitaan ilmansuuntia mekkaan , että osattas oikeen ...
joka paikkakunnalla on kohta nuolisuunta kohti mekkaa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741