Tuli vaan ihan näin mieleen, kun olen kesällä menossa hyppäämään bejiä, että minkälaisia vaaroja on olemassa. Olen kuullut ainakin, että silmät voisivat jotenkin vahingoittua? Miten? Ja kuinka todennäköistä se mahtaapi olla?
Kiitoksia :)
Benjihypyn vaarat?
3
7372
Vastaukset
- jotain tietävä
on kumiköysien pettäminen mikä tosi harvinaista mutta mahdollista,siis miksikö hypyt useimmiten halutaan tehdä veden päällä.
myös sairaiden esim. selkä operoitu kannattaa varoa.
laskuvarjolla hypänneenä oma kommenttini,siis omana mielipiteeni eikä pidä yleistää,tyhmä hyppy jolla rahan menetyksellä olisin saanut vaikka monta vodkaa.
jokainen valitkoon omansa,arvostan kaikkia korkeudesta ponkaisevia.- lilili
...ne tekevät niitä voltteja hypätessään, onko käynyt mielessä, että köyden silmukat voivat kiertyä esim kaulan ympärille?
- mitään
Toissa kesänä tuli hypättyä Kaivopuiston edustalta 155 metrin korkeudelta. Kori oli veden yllä. Mitään ei käynyt, ei sattunut tms. Lompakkoa vähän vihloi, 80e oli melkoisen suolainen hinta, mutta piti vaan tehrä jottai ekstriimiä.
Mutta kannaataapi varmistaa, että asialla ovat ammattilaiset. Netissähän on videoita epäonnistuneista benjihypyistä, joskus käynyt sellainenkin moka, että köysi on jäänyt kiinnittämättä hyppytelineeseen. No, todennäköisesti et pahalla muistele, vaikka hyppy epäonnistuisikin ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tere Sammallahti: Sosiaaliturva pois vieraskielisiltä
Hän viittaa Iltalehden juttuun. IL kertoi maanantaina Kelalta saatuun tilastotietoon perustuen, että vieraskieliset muod3332021Nainen, tuskin muistan koska ollaan nähty
niin pitkä aika siitä on. Suurin ilonaihe elämässäni olit, ja tulevan onnen aamuaurinko. Tunnut niin minun omalta, tutul371850Voi minkä rikoksen teki
Kunnosti ihan pa..akuntoon päässeen tien ilman ELYn lupaa. Kyllähän se nyt viranhaltijaa kirpasee. Sellainen yritteliäis621340Torniolainen Tiiliä lukemaan
Torniosta kotoisin oleva Matti Heis. Kala ui nyt syvissä vesissä. Kolme vuotta tiilien lukua.21166- 771137
Mitä olen tehnyt
Mitä pahaa olen sinulle tehnyt? Rakastuin ja en pysty unohtamaan Miksi teet tämän minulle? Yritä ymmärtää, vaikka olet831071Tuon sinulle jännitystä
Siksi pidät minusta. Tiedämme molemmat, että meistä ei voi tulla mitään todellista.1091001Pitkään kestänyt ihastuminen
Oot niin kaunis🩷 Vaikutat tosi itsevarmalta, iloiselta ja puheliaalta. Voisi sanoa, että näen sinut jopa tietynlaisen93993Kumpa kaikkeen vois palata
Askelia taaksepäin. Siihen hetkeen kun olit aitiopaikalla mielestäsi. Kaiken oli kuitenkin tarkoitus mennä näin7879Venäjän lennokkileikit ja provokaatiot tulee jatkumaan.
Yrittää härnätä Natoa vastaiskuun,koska sillä olisi halua ratkaista nopeasti sota käyttämällä taktista ydinasetta Ukrain160860