Selkälihasten harjoittaminen

perunamaa

Joo tuossa noin vuosi sitten niksautin pahasti selkäni hyppäämällä lumipenkkaan voltilla ja tulin perseelleni kiven päälle. Luultavasti jotkut lihakset nytkähtivät. Selkä oli jumissa vaikka miten pitkään. Kesällä selkä naksahti uudestaan muttei niin pahasti.
Aloitin erään kamppailulajin harrastamisen jokin aika sitten. Lääkäri totesi lievän skolioosin selässäni. Syyksi arvioi painonpudotusta (13kg). Itsestäni kuitenkin tuntuu että selän vasemmanpuolen lihakset vetivät selän vinoon kun ne olivat jumissa.
Olen aloittanut kuntoilun ja teen paljon selkä- ja vatsalihaksia. Kuitenkin välillä tuntuu että selän vasemmalla puolella lihakset olisivat "paksummat". Esim. kun käy selälleen maahan selässä semmoinen "tuntuma" vasemmalla puolella että se on korkeammalla. En oikein tiedä ovatko lihakset jumissa vai isommat kuin toiselle puolella.
Minkälaisella lihaskunnolla/kuntoilulla/liikunnalla saan selkäni toimimaan hyvin? Voiko kuntoilu suoristaa skolioosia? Minulla ei ole oikeastaan minkäänlaisia kipuja selässäni mutta haluaisin päästä oudoista tuntemuksistakin eroon...

2

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hierojalle

      lihakset kuntoon hieronnalla ja nikamien lukot kiropraktiikalla.

      Kireät lihakset haittaavat nikamien toimintaa ja nikamien toiminnalliset häiriöt kiristävät/väsyttävät lihaksia.

      LONKANKOUKISTAJAN VENYTTELY ON ERITTÄIN TÄRKEÄÄ, se vetää kenet vaan kieroksi, eikä se koskaan ole tarpeeksi "notkea".

      • dnmädnmdänmn'

        Jos skolioosi on rakenteellinen, et sitä kuntoilulla voi poistaa. Hyvä lihaskunto ja lihashuolto auttavat pitämään kivut poissa/mahd.pieninä.
        Mikäli skolioosi on toiminnallinen eli esim.lihasten epätasapainon/kireyden aiheuttamaa, heikkojen lihasten vahvistus sekä kireiden lihasten venytys ja hieronta auttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      84
      4282
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      30
      3211
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      170
      2590
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      14
      1976
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1482
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1376
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1150
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      1009
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      38
      960
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      862
    Aihe